Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAİT GÜRSOY
SAİT GÜRSOY

Okullar bayramdan sonra açılabilir

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2015'in ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre ziyaretçi sayısı yüzde 2 azalırken, turizm geliri de yüzde 13.8 geriledi. TÜİK, Nisan- Haziran 2015 dönemine ilişkin turizm geliri istatistiklerini yayınladı. Turizm geliri nisan, mayıs ve hazirandan oluşan ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13.8 azalarak 7 milyar 733 milyon 677 bin dolar oldu. Geçen yıl aynı dönemde elde edilen turizm geliri 8 milyar 975 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Turizm gelirinin yüzde 86.7'si yabancı ziyaretçilerden, yüzde 13.3'ü ise yurtdışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.
İkinci çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 691 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 921 dolar olarak belirlendi.
Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2015'in ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak, 10 milyon 751 bin 351 olarak gerçekleşti. Bunların yüzde 89.6'sını (9 milyon 637 bin 458 kişi) yabancılar, yüzde 10.4'ünü (1 milyon 113 bin 893 kişi) ise yurtdışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. Ülkemizden başka ülkelere turistik amaçlı düzenlenen ziyaretlerde oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 artarak 1 milyar 542 milyon 831 bin dolar oldu. 2015'in ilk 6 aylık dönemine bakıldığında ise turizm geliri 2014'ün ilk aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 1.2 milyar dolar civarında azaldı. Geçen yıl ilk 6 ayda 13 milyar 783 milyon 812 bin dolar olan turizm geliri, bu yılın aynı döneminde 12 milyar 602 milyon 567 bin dolarda kaldı.
Bence, Milli Eğitim Bakanlığı okulların 14 Eylül'de, Kurban Bayramı'ndan önce açılması kararını gözden geçirmeli. Turizmciler, yabancı turistlerdeki düşüşü yerli tatilcilerle kapatmaya çalışıyor. Yerli tatilciler okulların açılmasıyla turizm bölgelerinden çekilecek, turizm tesislerindeki işgücünün önemli bölümünü oluşturan öğrenciler de tesislerden ayrılacak. Özellikle hazirandaki sınavlar yüzünden turizm sezonu verimli geçmedi. Temmuz ve ağustostaki yüksek sezon nedeniyle tatil yapamayanların eylülden yararlanabileceğini zannediyorum. 9 güne çıkabilecek bir bayram tatilinin, turizmcilerimiz için çok iyi bir fırsat olabileceğini düşünüyorum. Kısa süren sezonun eylüldeki bu düzenleme ile uzatılması turizm sektörümüzü rahatlatabilir.
Google'da en çok aranan konulardan biri de, Kurban Bayramı tatili. Bence, hükümetimiz 2.5 gün idari tatil yaparak, bayram tatilini uzatabilir. Ancak, böyle bir karar son dakikada alınmamalı. Çünkü birçok insanımız erken program yapabilir.
Kısacası, okullar bayramdan sonra açılabilir. Ayrıca, Kurban Bayramı da 2.5 gün uzatılabilir. Bu konuda, Milli Eğitim ve Turizm bakanlıklarının sektörü rahatlatacak bir karar alacaklarına inanıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN