Türkiye'nin en iyi haber sitesi
SAİT GÜRSOY

A’dan Z’ye eğitim gündemimiz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduk. 2021-2022 eğitim-öğretim yılını yüz yüze eğitime devam ederek kesintisiz bir şekilde tamamladı. Bir buçuk yıl aradan sonra öğretmenlerimizle birlikte, MEB'in tüm paydaşlarıyla sağlık kurallarına uyularak hiçbir okulumuzda eğitim-öğretimde kesinti olmadı. Böylece bu süreçte herkes, ülkemizde ilk defa okulların sadece bir öğrenme merkezi olmadığını öğrendi. Okulların, öğrencilerin psikososyal gelişimlerinin, kültür sanat girişimlerinin olduğu mekânlar olduğunu gördü. Tabii bu sürecin kahramanları, değerli öğretmenlerimiz. Yaşları ne olursa olsun, hepsinin ellerinden öpüyorum.
MEB, yazın da öğrencilerimizi yalnız bırakmayacak. Dört tane yaz kursu açıyor. Bilim ve sanat merkezlerini bu yaz ilk defa tüm öğrencilerimize açtı. 2'nci sınıftan 12'nci sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde bu merkezlerde sunulan yaz okullarına ücretsiz bir şekilde katılabilecekler. Matematikte yeni bir yaklaşım gelişti. Bu konu ile ilgili Bakan Özer şunları söyledi: "Öğrencilerimizin matematik ilişkilerini güçlendirmek, özellikle matematiğin güncel yaşamda ne kadar önemli olduğunu, sadece mühendisliğe gidecek öğrenciler, tıbba gidecek öğrenciler için değil, tüm fertlerimiz için, tüm insanlara matematiğin vazgeçilmez bir enstrüman sağladığını gösterebilmek ve buna göre dizayn edebilmek için yeni bir yaklaşım. Matematik seferberliğini, öncelikli hale getirilmesini çok önemsiyorum."
LGS sonuçları yarın açıklanacak. Yerleştirmelerle ilgili bir sıkıntı olmayacak. Geçen yıl öğrencilerin yüzde 92'si tercih ettikleri ilk 3 liseden bir tanesini kazanmış. Yüzde 52'si ise birinci tercihine yerleşmiş. Öğrencilerin yarısı zaten birinci tercihine yerleşiyor. Velilerimizin de, öğrencilerimizin de içleri rahat olsun. Herhangi bir sorun yok.

ÖĞRETMEN ATAMALARI
MEB, köy yaşam projesini Samsun'da başlatmış. O okullarda artık eğitim sistemini vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyor. Köy ilkokulu ile ilgili yönetmelik değiştirildi. Öğrenci sayısına bakmaksızın tüm Türkiye'de köy okulları açılabilecek. Anaokulu ile ilgili yönetmelikte de değişik yapılmış. Köy okulundaki 10 olan öğrenci sayısı 5'e düşürülmüş.
Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde ilk defa mesleki teknik okullarımızdan çıkan ürünler tescillendi ve 74 ürünün ticarileşmesi sağlandı. Mesleki eğitimin güçlendirdiği bu süreçte 370 bin yeni gencimiz mesleki eğitimle tanışmış. 2022'nin sonuna kadar hedef, 1 milyon genci mesleki eğitimle buluşturmak. MEB'in, atamalarla ilgili çalışmaları sonlandı. 20 bin öğretmen atamasının çıkmasında en büyük katkıyı Bakan Özer verdi. Eylülün ilk haftasında atamalar yapılacak, bu süreç kamuoyuyla da paylaşılacak. Atamaların yüzde 50'si İstanbul'a yapılacak. Ağırlık okul öncesi öğretmenliğine verilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA