Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Kansızlıktan bunamaya pancarın bilinmeyen faydaları

Lif ve vitaminlerden zengin pancarı günde bir bardak tüketerek şekerden kansızlığa, bunumadan kansere kadar pek çok hastalığı önleyebilirsiniz

Pancar, son yıllarda yapılan araştırmaların gözdesi haline gelen son derece faydalı bir sebzedir. Ana vatanı Suriye ve Mısır olan bu sebze, ülkemizde de bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Bitki familyası incelendiğinde ıspanak ailesine dahil olduğunu görebiliriz. İçeriğinin incelendiği araştırmalar, pancarın tek başına bir vitamin deposu olduğunu gösteriyor.
Sağlığınız açısından sayısız faydası olan pancar; protein, karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlardan zengindir. Ayrıca folatü niasin, prodoksin, riboflavin, tiamin, A, C, E ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, Bat ve Bet karoten yönünden de oldukça zengindir.
İçeriği saymakla bitmeyen bir sağlık deposu değil mi?

ANTİ-AGİNG POTANSİYELİ
Yeme alışkanlıklarımız, çoğu sebzenin yeşil yapraklarını atıp köklerini tüketmemiz yönünde gelişmiş. Hemen hepimiz aslında sebzenin kökü olan etli kısmını tüketip yapraklarını atıyoruz. Oysa yapılan araştırmalar; A vitamini, lutein ve karotenin pancar yaprağında bol miktarda bulunduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalar pancar kökünde, kırışıklıklarla mücadelede önemli rol oynayan antioksidan maddelerin varlığını tespit etti. Yani pancar tüketerek genç kalmanız mümkün.
Ayrıca cildinizin en büyük düşmanlarından olan UV ışınlarının cildinize zarar veren etkisinden korunmak için pancar ve havuç suyunu birlikte tüketebilirsiniz. (Pancarın, içeriğindeki antioksidan maddelerin özelliklerini kaybetmemeleri için 15 dakikadan uzun pişirilmemesi gerekiyor.)

Kalp sağlığınızı için pancar tüketin
Yapılan araştırmalar pancarın, içeriğinde bulunan nitrik oksit adlı madde sayesinde damar esnekliğini artırdığını ve kan dolaşımını rahatlattığını gösteriyor. Pancarın damarlar üzerindeki bu etkisi, damar sertliği ve tıkanıklığı gibi hayati risk taşıyan hastalıkların seyrini yavaşlatmada faydalanılması gerekenler listesinin ilk sıralarına pancarın adını yazdırıyor. Yüksek tansiyon hastalığıyla mücadelede pancarın etkisi artık biliniyor.
Yapılan araştırmalara göre her gün bir bardak pancar suyu tüketmek, takip eden 24 saat boyunca tansiyonunuzun düzenli seyretmesine yardımcı oluyor.

HER GÜN BİR BARDAK!
Sivilce ile mücadelede pancardan faydalanın
Pancarın cilt sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerini inceleyen bilim adamları, sivilce oluşumu ve tedavisi üzerinde hatırı sayılır bir etkisi olduğunu tespit etti. Pancarın anti-enfamatuar etkisinin sivilce oluşumu ve tedavisinde etkili olduğu düşünülüyor. Bunun için her gün bir bardak pancar suyu içmeniz yeterli.

Saç dökülmesine karşı pancar
Pancar, potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu maddeler, saçlarınızın kendine has yapısal bütünlüğünü koruma ve güçlendirmede oldukça etkilidir. Her gün bir bardak pancar suyu içtiğinizde saçlarınızdaki olumlu değişime inanamayacaksınız.
Pancar suyu tüketildiğinde idrarda kırmızılaşma meydana gelecektir. Bu durum sizi korkutmasın; kesinlikle farklı bir hastalığın habercisi değildir.

TOKSİNLERİ YOK ETME ÖZELLİĞİ VAR
Kanserle mücadelede pancar
Kanser, çağımızın en tehlikeli hastalıklarının başında geliyor. Teşhis ve tedavi sürecinde sizi takip eden uzman doktorunuzun görüşünü almadan bitkisel desteklere başvurmamanız gerektiğini unutmadan iletmemiz gerekir; uygun görüldüğünde bitkisel destek almanız tedavi süreciniz boyunca çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, pancarda bulunan betasiyanin adlı maddenin kanserle savaşta çok etkili olduğunu gösteriyor.
Bu pigment, pancara kızıl-kırmızı rengi verir. İlaçların ardından vücutta kalan toksinleri yok etme özelliğine sahiptir ve tümör büyümesini engelleyici etkisi vardır.
Daha çok akciğer, mide ve cilt kanseri üzerinde etkilidir.

Şeker hastaları için pancar önemli bir ilaçtır
Pancarın içerdiği alfa lipoik asit, glikoz düzeyini düşürmede önemli bir yardımcıdır ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Yapılan araştırmalar bu maddenin, diyabet hastalarında periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Anemi hastalığının tedavisinde pancar
Pancarın sayısız faydalı içeriklerinden bazıları da fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, B1, B2, B6 ve P vitaminidir.
Saydığım bu mddeler, anemi hastalığının tedavisinde hatırı sayılır yardımcılardır.

LİF ALMAK İÇİN BİTKİSİNİ TÜKETİN
Kabızlığa karşı pancardan faydalanın
Bağırsak (sindirim) sisteminin en önemli dostu nedir deseniz kesinlikle lif diye cevap veririm. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz her ekstra lif, yediklerinizi kolay sindirmenize ve dışarı atmanıza yardımcı olur. Bu sebeple her gün liften zengin gıdalar tüketiyor olmanız gerekir. Pancar da bunlardan biridir. Lif içeriğinden mahrum kalmamak için suyunu değil bitkinin kendisini tüketmeniz önemlidir.

Bunamaya karşı pancar suyu
Pancar suyu içmek, beyin sağlığı için gerekli olan osijenasyon olayının gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar. Böylece beyin fonksiyonları sağlıklı şekilde gerçekleşmiş olur. Özellikle yaşlı ve yetişkinlerin her gün bir bardak pancar suyu tüketmelerinin, bunama ihtimalinin düşmesinde faydalı olduğu gösterildi.

ENERJİ İÇECEKLERİ YERİNE PANCAR SUYU
Enerji içecekleri, özellikle hayatın hızına yetişemeyen büyük şehir 'sakinlerinin' vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Oysa yapılan araştırmalar, enerji içeceklerinden gelen enerjinin büyük ölçüde şekere dayandığını gösteriyor. Evet, enerji veriyorlar ancak karaciğer hastalıkları başta olmak üzere, obezite ve kalp hastalıkları gibi hayati önem taşıyan pek çok hastalığa sebep olduğu bilinen şekere dayanan bir yetenekleri var. Bu durumda ihtiyacınız olan enerji desteğini, doğal yollardan elde etmeniz gerekiyor. Pancar suyu, bunun için tam isabet bir alternatif! Özellikle spor ve egzersizden kısa bir süre önce içeceğiniz bir bardak pancar suyu, ihtiyacınız olan enerjiyi elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

KINAYA PANCAR SUYU EKLEYİN
Saç boyalarının içerdiği kimyasalların sağlığınıza olan olumsuz etkileri her geçen gün ortaya çıkıyor. Saçlarınızı kimyasal içerikli boyalarla boyamaktansa kendi bitkisel saç boyanızı hazırlayabilirsiniz. Bunun için gereken temel boya malzemesi tabii ki kına. Saçlarınıza uygulayacağınız kınaya bir miktar pancar suyu eklediğinizde, çok daha canlı ve kalıcı bir kızıl ya da kahve tonu elde edebilir, aynı zamanda saçlarınızın pancarda bulunan sayısız faydalı madde sayesinde beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA