Türkiye'nin en iyi haber sitesi
NİHAT HATİPOĞLU
NİHAT HATİPOĞLU

Melekler Hz. Adem’e secde ettiler mi?

İblis hariç bütün melekler Adem'e secde ettiler o kafirlerden oldu (Bakara,34)
bu ayeti kerime Allah'ın emrine muhatap olanlardan bütün meleklerin secde ettiğini, İblis'in secde etmediğini bildiriyor. Ancak bu secde ubudiyyet - kulluk- secdesi değil Allah'ın emrine ittiba secdesidir.
Evliya derken erkekler akla geliyor. Kadın evliyadan kitaplar bahsediyor mu?
Erkeklerden de, kadınlardan da evliya olur elbette. Kitaplarımızda Yüce Allah'ın kadın saliha kullarından uzun uzadıya bahsediliyor. Hz. Meryem, Firavun'un karısı olan Hz. Asiye, Rabiatül Adeviyye gibi kadınlar elbette Allah'ın veli, sadık kullarıdır. Bu meselede kadın ile erkek arasında bir fark yoktur. Kim takva sahibi ise, Allah'a yakındır.
Bazı dileklerim gerçekleşmiyor. Neden?
Hiçbir zaman ümidinizi yitirmeyin. Dileğim gerçekleşmedi diye de üzülmeyin. Neyin iyilik veya kötülük getireceğini biz bilemeyiz. Bazen şer olan şeyi severiz, hayırlı olan şeyden de kaçarız. (Bakara, 216) Eğer Allah ile olan itikadınızda iyi iseniz bilin ki önünüze gelen her şeyden Yüce Allah bir çıkış yolu nasip edecektir.
Şeytan nedir?
Gerçek anlamda şeytan fiziki bir varlıktır. Ateşten yaratılmıştır. Cinlerin yoldan çıkmış bir taifesidir. En büyükleri Yüce Allah'ın emrini - kibirden dolayı- dinlememiş ve bu yüzden de Allah'ın huzurundan, ebedi rahmetten ve cennetten kovulmuş bedbaht bir kuldur. Buna iblis de deniyor. İblisin insanlarla uğraşma isteğini Yüce Allah onaylamış ve imtihan gereği olarak ona böyle bir misyon yükletilmiştir. Bu büyük iblisin soyundan ve yolundan gidenlere de şeytanlar denmiştir.
Genel anlamda ise yoldan çıkan, saptıran, fitne yayan, azgınlık, pislik yayan, insanları şerre yönelten, hakikatın önünde duran, küfüre hizmet eden her cin ve insana şeytan denmiştir. (En'am, 112)
Sevmediğim bir insana durup dururken 'sana hakkımı helal etmiyorum' diyebilir miyim?
Bir insana hakkımı helal etmiyorum diyebilmeniz için, o insanla maddi veya manevi bir hukukunuzun oluşması gerekir. Böyle bir ilişkiniz yoksa; yani mesela, borç alışverişi, ticaret, hak yeme gibi halleriniz olmadan o kişiye hakkımı helal ediyor veya etmiyorum demeniz söz konusu değildir. Sevmediğinize veya hoşlanmadığınız bir insana durup dururken hakkımı helal etmiyorum diyemezsiniz. Ancak dedikodunuzu yapan, hakkınızı yiyen, para-pulunuza el koyan, hakkınızı gasp eden, zulmeden veya benzeri bir hukunuza zulm edene hakkınızı helal etmeyebilirsiniz.
Vade farkı konulabilir mi? Vadeli mal alınabilir mi?
Bir eşyayı alıcıya; peşin paraya şu kadar, şu kadar vadede ise şu kadar diye iki fiyat vermeniz dinen caizdir. Kişi bu seçeneklerden birini kabul eder ve akdi netleştirirse bu alışveriş dinen caizdir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA