Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HİLAL KAPLAN

Arnavutluk'a Paralel müftü atamak istediler

Paralel Yapı'nın yurtdışı faaliyetlerine ilişkin bir bilgiyi paylaşan Erdoğan: Müftü atamak istemişler, Görmez 'Ne cüret' demiş. Oradaki bağlantılarıyla halletmişler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün gerçekleştirdiği Arnavutluk ziyaretinden dönüşte beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hem Balkanlar'ın siyasi durumuna hem de Türkiye gündemi ve Paralel Yapı'ya ilişkin önemli mesajlar verdi:

Paralel yapıyı da konuştunuz mu?
Evet Arnavutluktaki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar.

Avrupa'daki merkezleriymiş?
Balkanlar diyelim ama Avrupa demeyelim. Olsa olsa Balkanlar'daki merkezleri olabilir, Avrupa olamaz.

Arnavutluk'taki imam hatipleri paralel yapı kullanıyormuş deniliyor?
Medreseleri kastediyorsunuz sanırım. Size ilginç bir şey anlatayım. Malum yapıdan biri zamanında Diyanet İşleri Başkanımıza gelmiş. Paralelin ileri gelenlerinden, şu anda kaçak olan biri... Demiş ki, 'Burada müftülüğü biz halledeceğiz'... Tabii Mehmet hoca da (Görmez) şaşırmış. Bu benim görevim demiş, bana böyle bir şeyi hangi cüretle teklif ediyorsunuz' diye itiraz etmiş... O zamanki Arnavutluk yönetimi de, malum yapının telkini neticesinde, Arnavutluk'taki Diyanet İşleri Başkanlığı görevini, Boğaziçi Psikoloji mezunu birine vermiş. Kendisi Türkiye'de İmam Hatip'in sadece orta kısmını okumuş. Halen de aynı görevi yapıyor ama Balkanlar'daki müftüler tarafından kabul görmüyor.

Paralel yapı Diyanet, TİKA yani bunların yurtdışındaki faaliyetlerinden rahatsızlar?
Aynı şekilde tabii Yunus Emre Vakfı'ndan da rahatsızlar. Onların alanlarına girdiği için. Mesela DEİK. Onların yurtdışındaki tüm alanlarına giriyor. Tabii bu da onları rahatsız ediyor. Şimdi mesela biz Maarif Vakfı'nı kuruyoruz. Vakıf kurulduğu andan itibaren. MEB Maarif Vakfı herhangi bir ülkenin eğitim bakanlığıyla ilişkiye girip orada işleri ele alacaklar.

Seçimden AK Parti güçlü çıkarsa şu an var olan gergin ortam yumuşar mı? Yine aynı şekilde şu an size karşı olanların pragmatik olarak size karşı tutumunu ve cemaate karşı tutumlarını değiştirirler mi?
Bir kere taşlar yerine oturacaktır. Burası güvenli liman haline gelmiş olacaktır. Referandum sayısına ulaşırsak başkanlık sistemini takvimine alacaktır AK Parti. Bunun takvimi 2019 mu olur, daha mı erken olur bilemem. Böyle bir süreç söz konusu. Tabii bunun artılarını eksinlerini 12 yılda çok rahat görüyoruz. Sorunun ikinci bölümüne gelince. Bunu içeride de dışarıda da yapıyorlar. Koaslisyon vs. gibi. Ben koasliyonun bu ülkenin zararına olduğuna inanıyorum. Bu çok açık ve net. Tarihte örnekleri var. Terörle mücadele noktasında da sıkıntılar meydana gelir.

Seçimden diğer ülkelerden sonra tutum değişikliği bekliyor musunuz?
Zaten hazırlanıyorlar. Bunu görüyoruz. Bunun sinyallerini alıyoruz.

"BALKANLAR'DA DA BİR ÜST AKIL VAR"

Balkanlar'daki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Arnavutluk'a her türlü desteği vermemiz lazım. Makedonya, Bosna Hersek, Kosova dahil bölgedeki tüm ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmamız lazım. Komonova'daki olaylar da gösterdi ki bölgeyi karıştırmak isteyenler var. Bu tür olayları değerlendirirken, resmi yetkililerin de, basının da son derece dikkatli olması lazım. Benim Balkanlar'da bir şey çok dikkatimi çekiyor. Orada da bir üst akıl var. Malum Bosna Hersek'i baklava dilimine ayırdılar. Üst aklın böl parçala yönet yöntemi buralarda da devrede. Kosova'da da benzer bir durum söz konusu. Makedonya'daki gelişmeler de çok enteresan. Biz Makedonya'ya, şu anki Başbakan'a çok destek verdik. Ama orada da bakıyorsunuz etnik yaklaşımlar nedeniyle yönetimde sıkıntılar yaşanabiliyor. Arnavutluk'ta yaptığımız görüşmelerde Balkanlar'daki genel sorunları konuştuk elbet.

''Latif Erdoğan bu kötü kumpası deşifre etti''

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA