Türkiye'nin en iyi haber sitesi
NAZLI ILICAK

Çiçek ve kuvvetli şüphe

Albay Dursun Çiçek hakkındaki tahliye kararı sadece kaçma ihtimali ve delilleri karartma riski bulunmamasına dayanmıyor. Milliyet'in haberine göre, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, "Çiçek'in üzerine atılı suçları işlediğine dair kuvvetli bir şüphe bulunmadığını" da ileri sürmüş. Yani, usulden değil, esastan bir değerlendirme yaparak tutukluluk kararını bozmuş.
Bu tarz değerlendirmeler, dünyamı karartıyor. Hep, şu meşhur hikâyeyi hatırlıyorum. Hani kıskanç koca karısını takip ettiriyormuş, dedektif en son kareye kadar fotoğraflarla tesbit etmiş: "...Birlikte aynı apartmana girdiler; yatak odasında gördüm onları, birbirlerine sarılmışlardı..." Koca, "Ya sonra, ya sonra ne oldu?" diye sorunca, dedektif "Sonrasını bilemiyorum; perdeyi çekip, ışığı kapattılar" cevabını veriyor.
Ve bizim kıskanç kocanın değerlendirmesi: "İşte bu olmadı. Nasıl anlayacağız sonra ne yaptıklarını?"
Nedense, sık sık aklıma düşüyor bu hikâye. Haydi, burada mızrağı çuvala soktuk diyelim. Ya, Nisan 2009 tarihli "internet sitelerinin yeniden yapılandırılması andıcını" ne yapacağız? Dursun Çiçek'in imzası "Bilgi Destek Dairesi Başkanvekili" sıfatıyla bu andıcın altında da var. Şube Müdürü Albay Cemal Gökçeoğlu da, "aslı gibidir" diye onaylamış yazıyı. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız'a ulaştırmışlar. Andıçta, Türkçe yayın yapan 292 internet sitesi, irticacı, milliyetçi, aşırı sol, tarafsız, AB yanlısı gibi notlar düşülerek fişlenmiş. Bunun yanı sıra, psikolojik harekât sitelerinin yeniden yapılandırılması amaçlanıyor. (Unutmayalım, ıslak imzalı belge de, Nisan 2009 tarihini taşıyordu.) Genelkurmay Başkanlığı, andıç tartışması başlayınca, sitelerin, 2007'de yeniden yapılandırılmasına gidildiğini, fakat bilahare bu sitelerin kapatıldığını açıklamıştı. Teknolojide hiçbir şey kaybolmuyor ya, işi bilenler, www.domainsorgulama. com'a girerek, "kapandı" denilen sitelerin birçoğunun, özellikle irtica ile ilgili olanların 2009'da güncelleştirildiğini ortaya çıkarttılar. "Şüphe yetersiz" diyenler açısından, belki "son kare eksik." Görmek istemezseniz, elbette görmeyebilirsiniz. Yalnız gün ışığında gözünü kapatan, sadece kendisine gece yapar.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA