NAZLI ILICAK

Başbakan'ın notu iyi ama geriledi

Metropoll'ün kapsamlı bir araştırması elime geçti. Bu araştırmadan bazı fasılları sizinle paylaşıyorum.
Türkiye'nin iyiye gittiğini düşünenlerin oranı, bir yıl öncesine göre daha düşük. 2011'de "iyiye gidiyor" diyenler % 54, "kötüye gidiyor" düşüncesinde olanlar % 38 iken, 2012 sonu itibariyle "iyiye gidiyor" % 36.5, "kötüye gidiyor" % 46.6.
Ama her şeye rağmen halkın % 52'si hayatından memnun; % 28'i memnun değil. Buna mukabil bir yıl önceye göre, memnun olanların oranında da 10 puanlık düşüş tespit edilmiş.
Araştırma sonuçları, katılımcıların % 34'ünün demokrasinin güçlendiği fikrine iştirak ettiğini gösteriyor.
Oysa 2011'de bu oran % 43'tü.
Tabii Başbakan, gene liderler arasında % 42.6'yla en fazla güvenilen kişi. Kılıçdaroğlu'na güvenenler % 10, Bahçeli'ye güvenenler ise % 5 mertebesinde. Lâkin, Aralık 2011'de, "Başbakan'a güveniyorum" diyenlerin oranı % 55.5'ti.
Erdoğan'ın Başbakanlık görevini yapış tarzına 10 üzerinden verilen ortalama puan 6.5.
Bahçeli'ninki 4, Kılıçdaroğlu'nunki 3.9. Demek Aralık 2011'den, Aralık 2012'ye kadar AK Parti ve Erdoğan açısından bir aşınma olmuş ama Başbakan muhalefetle arasındaki mesafeyi muhafaza edebilmiş.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN