Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Tarihçe

1968'de Fikir Kulüpleri Federasyonu kuruldu. Bilahare bu örgüt Dev-Genç'e dönüştü. O tarihte, şiddet ile araya mesafe konulmuştu. Ama Dev-Genç'ten doğan çeşitli örgütler şiddete bulaştı. Bunlar, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO), Mahir Çayan'ın kurduğu Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) ve İbrahim Kaypakkaya'nın kurduğu Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP-ML) idi.
THKP-C'den Devrimci-Yol (Dev-Yol) doğdu. 1978'de Dursun Karataş, Dev- Yol'dan ayrılarak Dev-Sol'u kurdu. Çünkü Dev-Yol, silâhlı mücadeleye karşı tavır içine girmişti. Dursun Karataş, 1983'te idam cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra müebbet hapse dönüştü. Cezaevinden Bedri Yağan ile birlikte kaçtı. Fakat daha sonra Dursun Karataş ile Bedri Yağan kavgaya tutuştu; örgüt ikiye bölündü. Bedri Yağan, 1993'te bir polis operasyonuyla öldürüldü. Dursun Karataş, 1994'te, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi'ni (DHKP-C) kurdu. DHKP-C, adını, Nihat Erim, Gün Sazak, Kemal Kayacan, Adnan Ersöz, Hiram Abas gibi kanlı eylemlerle duyuran Dev-Sol'un devamı. Dursun Karataş 2008'de kanserden öldü.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN