Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda Mühendisliği ve Teknikerliği meslek dalları, her yıl binin üzerinde mezun vermektedir. Şu anda sayıları on binden fazla olan bu meslek grubu arkadaşlarımız, gerek kamu, gerek özel sektörde etkin bir şekilde istihdam edilmesi gerekirken, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ikinci plana itilmiştir. Bakanlık bünyesinde gıda denetimlerinde rol alan kişilerin sayısı 800 civarındadır; bu rakam yetersiz kalmaktadır. Bakanlık 2 yılda toplam sadece 250 kişiyi istihdam etmiştir. Gıda denetimlerinde yeterli sayıya ulaşabilmek için, diğer meslek grupları, bir veya iki haftalık eğitim sonucu denetçi pozisyonuna getirilmektedir. Gıda mühendisleri, özel sektörde ise, 800 ilâ 1500 TL aralığında çok düşük maaş almanın yanı sıra, sorumluluğu dışında birçok işte çalıştırılmaktadır. Meselâ bir yemek firmasında, işveren, gıda mühendisinin, yerine göre aşçı, muhasebeci, şoför, servis elemanı, sekreter gibi konumlarda vazife almasını istemektedir. Bir diğer önemli husus, gıda mühendisleri özel sektörde işverene tâbi oldukları için, gördükleri uygunsuzluklara müdahale edememektedir.
Kısacası, devletin daha fazla gıda mühendisi istihdam etmesi isteniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN