NAZLI ILICAK

Davalar... Sil baştan mı?

114 imzalı "Barış için Özgürlükçü Demokrasi" bildirisinde, Kürt meselesinin çözümü için bazı talepler yer alıyor. Bu kapsamda, seçim barajının düşürülmesi, Terörle Mücadele Yasası'nın kaldırılması, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda demokratik değişikliklerin gerçekleştirilmesini, yerinde tavsiyeler olarak sıralayabiliriz. Ama Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) konusundaki taleplere katılmıyorum. ÖYM'ler zaten kaldırıldı. İmza sahipleri ise, bu mahkemelerde görülen davaların da yenilenmesini istiyor. Ergenekon, Balyoz sil baştan mı olacak? İşte bunu onaylamak mümkün değil. ÖYM'lerin sadece usul kanunundan doğan bazı özel yetkileri vardı. Onların yerine kurulan Ağır Ceza Mahkemeleri, bu yetkilerin pek çoğuna sahip değil. Fakat "Davalar yeniden görülsün" derseniz, işte bu olmaz. Özel yetkili ya da değil, her mahkemede adil davranmayan yargı mensuplarına rastlanabilir. Kaldı ki, usulsüzlükler yapılmışsa, Yargıtay aşamasında hatalar tespit edilir. Aslında ÖYM'lere karşı çıkanlar, yetkilerden ziyade, hâkimleri beğenmiyorlar. Kendilerine yardım edecek, müzahir davranacak yargıçların peşindeler. Eğer bir adaletsizlik söz konusuysa, bunu mahkemenin yapısına bağlamak yanlış.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN