Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Polis

Kimi "Neden sadece polise yükleniyorsunuz?" diye soruyor.
Öyle ya göstericilerin arasında da şiddet kullananlar oldu. Polise misket atıp, taş ve sopalarla saldıranlar...
Şiddete başvuran protestocuyu, vandalizmi savunan yok ki! İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre 2.5 milyon vatandaş yollara çıkıp eylemlere katılmış. Bunların pek çoğu barış içinde gösteri hakkını kullandı. Tabii polisler de her zaman sert değildi. Diyalog kurmaya gayret ettiler. Çiçek alıp, çiçek verdiler. Lâkin birçok yerde sınırı aştılar. Şiddet kullanan gençlerin büyük bölümü, polise tepki olarak sertleşti. Kimisi ise, Başbakan'ın dediği gibi gerçekten kötü niyetliydi.
Eleştirilerin polise yönelmesi yadırganmamalı. Çünkü güvenlik güçleri kamunun bir parçası.
Onların davranışından devlet ve hükümet sorumlu. Ve maalesef Türkiye'de, TBMM'nin İnsan Hakları raporuna göre, idari ya da adli soruşturma geçiren polislerden çoğu takipsizlik kararı alıyor; ceza oranı % 2 ilâ 4 mertebesinde.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN