NAZLI ILICAK

Barışçıl gösteri

Anayasa ve yasaya göre herkes izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapabilir. Ama Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu bu hakka bazı sınırlamalar getiriyor. Önceden bildirilmemiş toplantıyı kanuna aykırı sayıyor. Kanuna aykırı toplantının zor kullanılarak dağıtılacağını belirtiyor. "Böyle bir toplantıya katılanlar ihtara rağmen dağılmazsa, 6 aydan 3 yıla kadar cezalandırılır" diyor.
Madem uluslararası hukuk, bildirim olmasa dahi, bir gösteri barışçıl olarak devam ediyorsa, buna müdahale edilmemesini öngörüyor, o zaman biz de kanunumuzu değiştirmeliyiz. Gezi eylemlerine çoğu kez müdahale "İzin alınmadı" gerekçesiyle yapıldı ve her defasında polis işe karışınca olayların ateşi yükseldi.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN