NAZLI ILICAK

Lâfı gediğine oturtanlar

Bir ihtiyar, yaşlandığı için kendini yormamasını ve istirahat etmesini isteyenlere şu cevabı vermiş : "Eğer bir yarışa katılmış olsaydınız, hedefinize yaklaştığınızda yavaşlar mıydınız?"

***
Sokrates ve eşi iyi geçinemezlermiş. Bir gün eşi Sokrates'e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş.
Bakmış kocası hiçbir tepki göstermiyor, bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış. Ünlü filozof, gayet sakin, "Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak zaten bekliyordum" demiş.
***

Bir gün Eflatun, talebelerinden birini kumar oynarken yakalamış ve şiddetle azarlamış.
Talebesi, "İyi ama ben çok az bir paraya oynuyordum" diye itiraz edecek olunca , Eflatun cevap vermiş: -Ben seni kaybettiğin para için değil, kaybettiğin zaman için azarlıyorum.
***
Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır.
İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa, "Ben bir serserinin önünde, kenara çekilmem" der.
Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin, " Ben çekilirim" cevabını verir.
***

Meşhur bir filozofa, "Servet ayaklarınızın altında olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz?" diye sorulmuş. "Ona ulaşmak için eğilmek lâzım da ondan" cevabını vermiş. (Necla Sanlı'ya teşekkürler)

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN