DİŞ HEKİMİ İLKER ERDOĞAN
DİŞ HEKİMİ İLKER ERDOĞAN

Gülümse Trabzon

  • Yükleniyor...

Kendisini yıllardır sağlık sektöründen tanıdığımız Muharrem Usta, bugün yapılacak Trabzonspor başkanlık seçimlerinde başkan adayı

Herkese mutlu pazarlar diliyorum.
Bugün Trabzonspor, başkanını seçecek.
Ben de bir Trabzonlu olduğum için 'Bugün günlerden Trabzonspor' diyorum.
Bu hafta köşemde sağlıkta ülkemize yaptığı yatırımlarla başarılara imza atan ve aynı zamanda Trabzonpor başkan adayı olan Muharrem Usta ile yaptığım söyleşiye yer veriyoruz...

Türkiye sizi Medical Park'ın kurucusu olarak tanıyor. Aslında kulak-burunboğaz uzmanısınız ama kendinizi tamamen hastane işletmeciliğine adadınız.
Türkiye'de sağlık sektörünün gelişimini nasıl buluyorsunuz?
Türkiye'de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte 2003 yılından itibaren önemli gelişmeler yaşandı. SGK hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredildi, aile hekimliği projesi hayata geçirildi. 2005 yılında özel hastanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu hastalarına açılması ise sektörde bir milat oldu.
SGK'lılar makul farklar ödeyerek özel hastanelerde muayene ve tedavi olma hakkına kavuştu. Özel hastanelerin SGK'lı hastalara açılmasıyla tüm vatandaşların eşit şartlarda sağlık hizmetinden faydalanmasının da önü açıldı. Vatandaşın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştı. Özel hastaneler devreye sokulunca kamunun yükü alındı. Sağlıkta dönüşüm politikalarının en somut sonucu, vatandaşın sağlık hizmetlerine kolay erişimi ve yararlanması olmuştur. Bugün yapılan reformların ardından SGK'lı hastalar da rahatlıkla özel hastanelerin hizmetlerinden yararlanabiliyorlar, kamu hastanelerinde belki aylarca muayene ve tetkik sırası beklemek zorunda kalmıyorlar.

BASKETBOL YENİ BİR RENK OLDU

Gelelim herkesin merak ettiği konuya...
Trabzonspor başkanlığı için adaylığınızı koydunuz. Sizi adaylığa iten sebepler neler oldu?
Önceki seçimde küçük bir oy farkıyla seçimi kaybetmiştik. İbrahim Bey'e giden oylardan 35 oy bize gelseydi, seçimi biz kazanırdık. Bizim kazanmamızdan daha önemlisi, Trabzonspor'un kazanmasıydı.
Kıl payı kaçırılan seçimden sonra her şekliyle kulübümüzün yanında olduk. Hiçbir zaman Trabzonspor'a zarar verecek, yıpratıcı bir politika izlemedik. Hatta elimizden geldiği kadar bir grup arkadaşımızla Medical Park Trabzonspor Basketbol Takımı'na sponsor olarak baskette başarı kazanmayı hedefledik. Basketbol yeni bir renk oldu Trabzon'da. Hep iç içe devam etti hayatımız, kongre üyelerimizin ve Trabzonspor camiasının 2.5 yıl önce yarım ya da çeyrek kala bıraktığımız yerden devam etmemizin doğru olacağı noktasında bir beklentisi vardı. Bizim de aslında işi yarım bırakmamamız gerekiyordu. Çünkü kulübümüz 50 yıllık tarihi ile çok büyük başarılara imza atmış bir kulüp. Yeni şampiyonlukların mutlaka gelmesi lazım. Camiamızda da büyük hayal kırıklıkları ve içine kapanıklık var. İçinde bulunduğumuz güç sorunlar var. Çok iyi bir ekiple ve çok iyi bir planlamayla Trabzonspor tarihine yaraşır yeni bir sayfa açmak gerekiyor. Yepyeni, herkesin heyecanlanacağı, bayrakların sandıklardan çıkacağı bir döneme girmek istiyoruz.
İnşallah bunu birlikte başaracağız.
Böyle bir hedefimiz var.

ÜÇ BÜYÜK SOR UNUMUZ VAR

Trabzonspor'un genel durumu hakkında neler söylemek istersiniz? Genel durumumuza baktığımız zaman, bulunduğumuz konum Trabzonspor'un tarihine yakışmıyor. Trabzonspor'un şu anki yerinin olması gerektiği yerle hiçbir ilgisi yok. Trabzonspor'un üç büyük sorunu var. Birincisi ekonomik, ikincisi sportif başarı, üçüncü ve en önemli sorunu ise itibar sorunu. Ekonomik olarak gerçekten büyük bir hüsranla karşı karşıyayız. Sportif tarafta da kötü durumdayız. Taraftarlarımız durumu çok iyi biliyor. Orada tartışacağımız bir şey yok. Ama çok önemli bir sorunumuz var ki bu da itibar sorunu.
Ekonominiz kötü de olsa, sportif olarak başarısız da olsanız, takımınız her zaman zirvede olmak zorunda. Biz Türkiye'de Trabzonsporlular olarak hiçbir yerde boynumuzun bükük olmasını istemiyoruz.
Çünkü geçmişte bir Anadolu şehrinde yazılmış bir tarih var. Ben Trabzonspor'un yazdığı tarihe baktığımda şunu görüyorum:
İstanbul'dan üç şampiyon takım çıkabilir.
Çünkü İstanbul dev bir dünya şehri ama yedi şampiyonluğun geldiği Anadolu şehri Trabzon futbolun başkenti. Futbol başkenti Trabzon'un itibarı el üstünde tutulmalı.
Bizlerin bu itibara zarar verecek hiçbir davranışta bulunmamamız gerekir. Bu üç sorunu aynı anda çözerek yeniden ayağa kalkmalıyız. Biz bunun için yola çıktık.
Milyonların desteğiyle de bunu başaracağımıza inanıyorum. Hepsini birlikte çözeceğiz.
Bizim camiamızın tarihi buna layıktır.
Zor bir göreve soyunduk. Herkese sesleniyorum:
Boynunuzu kaldırın, kafanızı dik tutun; hep birlikte geliyoruz.

Muharrem Usta başkanlığındaki Trabzonspor'da neler değişecek? Hedefleriniz, vaatleriniz neler?
Trabzonspor çok büyük bir kulüp.
Şöyle bir örnek verebilirim: Suyla dolu bir sünger düşünün. Süngeri iki elinizle sıkıştırdığınızda küçülür. Sıkılınca zamanla öyle küçülür ki, iki avucunuza sığar.
Biraz daha sıkarsanız tek avucunuza bile sığar. Trabzonspor da işte o sünger gibi sıkıldı ve preslendi. Avuç içinde küçücük bir hale getirildi. Ben buna gerçekten isyan ediyorum. Sportif başarı olmadan Trabzonspor'un hiçbir şekilde yolunu bulması mümkün değildir. Sportif başarı varsa camiada bütünleşme de vardır. Başarı varsa herkes ona sarılır ve mutlu olur.
Başarının olmadığı yerde çekişme olur.
Trabzonspor'un bir tane olmazsa olmazı vardır, o da başarıdır. Başarılı olmazsanız ekonominiz düzelmez. Ekonomiyi düzeltelim derken de taraftar başarısızlığa tahammül etmez. Taraftar şunu diyebilir: 'Madem bu işe soyundunuz, ekonomik durumu biliyordunuz.' Demek ki taraftar bizden başarı bekliyor. Ben zaten başarısızlığın olacağı bir yere girmem. Trabzonsporluysanız bunun karşılığı başarıdır. Trabzonlu, Trabzonsporlu başarısızlık diye bir kavramı kabul edemez. O nedenle herkes kırgın, dargın, Trabzonspor'dan uzaklaşmış durumda.
Biz Trabzonspor'u yeniden inşa etmek için yola çıkıyoruz. Biz seçim hatası yapmamalıyız.
Ben hiçbir başkanın kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Herkes Trabzonspor için uğraşmıştır. Yeni bir seçim dönemine girdik ve başkanımızı yeniden seçeceğiz. Güçlü bir yönetim seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yönetim ne kadar güçlü olursa, o güçle eşdeğer bir Trabzonspor ortaya çıkacak. Muharrem Usta ve ekibi seçilirse, bu saydığım üç ana maddeden hiçbirisini ihmal etmeden bu camiayı Türkiye'de yüzü gülen bir camia yapacağız. Bundan herkes emin olsun.

AVRUPA'YA GİTMEK ZOR UNDAYIZ

Galatasaray ve Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Mircea Lucescu ile görüştüğünüz ve anlaştığınız yazılıp çizildi. Bu haberler doğru mu?
Lucescu ile benim çeşitli bağlantılarım var. Lucescu ancak sezon sonundan sonra bizde olabilecek bir isimdir. Ancak sezon sonuna kadar önümüzde uzun bir dönem var. Bu dönem için ise başka bir hedefimiz var. Biz Avrupa'ya gitmek zorundayız.
Ancak Avrupa'dan bize yaptırımlar gelebilir.
Şu an bütün kriterlerde bitmiş durumdayız.
Şu anki fiili durumla Avrupa'da biz yasağa girdik. Onunla da mücadele vereceğiz.
Şu an Sadi (Tekelioğlu) Hoca takımın başında, Trabzonlu teknik adamlarımız var. Belki yerel bir çözüm üreteceğiz. Ama biz seçildiğimizde bu takımın Lucescu'ya ihtiyacı olursa da, Lucescu gelecek.

Diğer takımlarda oynayan futbolcular arasında 'Keşke Trabzonspor'da oynasaydı' dediğiniz isimler var mı?
61 numara çok var. Trabzonspor yerele, buranın dengelerine ve Trabzonsporluluk ruhuna, altyapıya, Trabzonspor için ciğeri yananlara ulaşmalı. Bu hedeflere ulaşılmadığı sürece, isterseniz dünyanın en iyi oyuncularını getirin, gelenler burasını Katar ve Bahreyn zanneder. O zaman da biz hiçbir şekilde başarılı olamayız.
Bu yüzden o dönüşümü mutlaka yapmak zorundayız.

MUHARREM USTA İLE KISA KISA

Sizi en çok ne mutlu eder? Trabzon'un şampiyonluğu.
Sizi en çok ne kızdırır? Yalan.
Huzur bulduğunuz yer? Ailem ve dostlarımın yanı.
Okuduğunuz son kitap? Timur Kuran'ın 'Yollar Ayrılırken'.
Size diş fırçalamayı kim öğretti hatırlıyor musunuz? Kendim öğrendim.
Ağız ve diş sağlığıyla ilgili bir mesaj istesek? Sağlık ağızda başlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN