Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memleketin her köşesi ayrı güzel ama ne yazık ki yakından projektör tutulduğunda, sonradan insan eliyle yapılan yanlışları görüp kahrolmamak işten değil. En son Trabzon'da böyle hissettim.
Eşsiz Karadeniz, sadece o güzelim yaylaları ile hem iç hem de dış müthiş bir turizm beldesi olabilir ancak gel gör ki çarpık yapılaşma, estetikten yoksun binalar her yeri kaplamaya başlamış. Hakikaten bu gidişe dur denilmezse Türkiye sahip olduğu güzellikleri hızla kaybedecek.
Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği (TİAB) yönetim kurulu bizlere biraz Trabzon'u anlatmak istiyordu. TİAB'ın geçmişi pek ilginç. Aslında iki farklı oluşum varmış başlangıçta. Bürokratlar bir platform şeklinde, işadamları da dernek olarak. Sonradan birleştirmeye karar vermişler. Üstelik de tüzüklerinde değişiklik yaparak, Trabzon'un değil, tüm Türkiye'nin sorunlarıyla ilgilenmesi için tüm Türkiye'den üye almaya başlamışlar. Öyle ki Trabzonluların ağırlıklı olduğu derneğe Doğu Anadolu'dan özellikle Kürt işadamlarının da üye olmasını teşvik etmişler.
Ak Parti hükümetinin ilk döneminde Orman Bakanlığı görevinde bulunan Osman Pepe, TİAB'ın onursal başkanı, duayen işadamı, yıllarca İstanbul Ticaret Odası başkanlığı da yapan Atalay Şahinoğlu başkanı.
Derneğe yüksek okul mezunu isteyen herkesi alıyorlarmış. Bürokratlar 150 lira olan aidatın 10'da birini ödüyorlarmış. Derneğin merkezi İstanbul'da. Orman Bakanlığı'ndan tahsis edilen Anadolu Yakası'nda Beşiktaş tesislerinin bulunduğu bölgeye yakın bir yerde tesis kurmuşlar. Trabzon en çok ressamı olan kent olabilir Türkiye'de. İşte dernek de o nedenle sanatçıların gelip çalışabileceği çeşitli atölyeler ve galeriler de yapmayı ihmal etmemiş.
En ilginci de Trabzon'dan Diyarbakır'a yapılan yardımlar. Milli Eğitim'in yönlendirmesiyle, 5 bin çocuğa botundan, çantasına, kaleminden kitabına eğitim paketi götürmüşler. Yönetim Kurulu Üyelerinden Kemal Şener, "Ama iki yıldır yapmıyoruz" diyor. Nedenini merak ediyoruz. Şener, şöyle anlatıyor: "Dernek yıllar önce kurulduğunda Türkiye bu Türkiye değildi. Türkiye'de değişim başlayınca, dernek de Türkiye ile birlikte mesaj vermeye başladı. Tüzük değişikliğini o yüzden yaptık. Doğu çalışmaları yaptık. Siirtli, Bingöllü, Diyarbakırlı üyeler aldık. Ne zaman ki cenazeler gelmeye başladı, ortam gerildi bu çalışmalar da durdu. Devlet bölgesel kaynaşmayı yapamıyor, sivil toplum örgütlerinin yapması gerekir. Yine de biz halkların kaynaşması için eğitimde çocuk ve ev kadınları düzeyinde projeler yapmaya devam edeceğiz."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN