Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basın Danışma Kurulu'nda yer aldığım UNICEF Türkiye, CarrefourSA'nın desteğini alarak 'de eğitimden uzak kalan 400 bin tarım işçisi çocuğa tarlalarda 'çocuk dostu alanlar' oluşturarak destek olmaya başlamış.
'de milyonun üzerinde insan mevsimlik işçi olarak çalışmak üzere her yıl yaz aylarında aileleriyle birlikte başka şehirlere gidiyor ve çok ama çok zor şartlarda derme çatma çadırlarda kalarak ve çocukları da günlük 50 liralık yevmiye karşılığı çalışarak geçimleri için gereken parayı kazanmaya çalışıyor. İşte bu ortamda çocuklar genelde okuldan bir ay erken alınıyor ve de okula hiçbir zaman vaktinde başlamıyor.
Almaları gereken eğitimi alamadıkları gibi hayatları da alt üst oluyor.
UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Sanem Bilgin Erkurt ve CarrefourSA CRM ve Pazarlama Direktörü Mehmet Necati Özdeniz, 'Tarladan Okula' adı verilen projenin detaylarını anlatırken, öğrendik ki henüz iki ay bile dolmadan 5 bin çocuğa ulaşmayı başarmışlar.
Özdeniz, projenin yeni olmasına rağmen 5 bin çocuğu kurtardıklarını, daha doğrusu kayıplarını bir nebze olsun telafi ettiklerini söylüyor. Adana, Urfa ve Zonguldak'taki tarlalarda kurulan çocuk dostu alanlarda etüd programları uygulanıyor, çocuklara resim ve müzik gibi aktivitelerle psiko sosyal destek veriliyor ve doğum kaydı yapılmamış çocukların da kaydı yapılıyor.
2016-2020 ülke programı çerçevesinde tarımda çocuk işçiliğinin önüne geçmek üzere bir dizi çalışma yürüten UNICEF, 'de özel sektörün desteğini alarak güzel bir çalışmayı başlattı. Dilerim CarrefourSA'nın yaptığı diğer şirketlere de örnek olur.

TEV'de şehit çocukları için fon
Önderliğini Vehbi Koç'un yaptığı 205 hayırsever tarafından 1967 yılında kurulan Türk Eğitim Vakfı (TEV), geçen hafta tüm mal varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte TEV'e bağışlayan sanat güneşimiz Zeki Müren'in adını yaşatmak için bir yıldır yaptığı etkinliklerin finalini Bodrum'da gerçekleştirdi. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ile günübirlik Bodrum seyahatimizde sanatçının müzeye dönüştürülen evinde, 21'incisi İstanbul'da açılacak olan Madame Tussauds Müzesi'nde sergilenmek üzere yapılan figürünü görme fırsatı yakaladık hem de TEV'deki son gelişmeleri öğrenme şansı yakaladık.
Rona Yırcalı, bugüne kadar yurtiçinde ve dışında 225 bin öğrenciye burs verdiklerini ve aralarında Zeki Müren'in de bulunduğu bağışçılarının sayısının 1.189'a ulaştığını söylüyor. Öğreniyoruz ki TEV'in yaşayan bağışçı sayısı da 519. Kurumlarla da işbirliği yaparak burslar veren TEV'in, Turkcell Ban Kumbarası, Soma Umut Fonu, Samsung Akademi ve Kore Şehitleri Burs Fonu, Mavi 25. Yıl Burs Fonu, Tüpraş'ın Enerjimiz Bitmez, Aygaz Bors Fonu gibi fonları bulunuyor. Yırcalı TEV'in hiçbir kesimin, hiçbir ailenin değil tüm Türkiye'nin vakfı olduğunun altını çiziyor ve şimdi de şehit çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak için yeni bir fon oluşturmak üzere çalışmalara başladıklarını ve yakında bu fonu da açıklayacaklarını söylüyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN