Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KEREM ALKİN
KEREM ALKİN

Ya birlikteyiz ya hiçiz

Türkiye, 2015'te, G20 Grubu'na kritik önemde bir ev sahipliği gerçekleştirirken, dünyanın en seçkin 19 ülkesi ve AB'nin gündemine 'KOBİ'leri aldırdığında, büyük takdir görmüş;
Türkiye sadece KOBİ'lerin beklentileri ve güçlendirilmelerine yönelik kapsamlı bir gündem oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda İstanbul merkezli 'Dünya KOBİ Forumu Vakfı'nın kurulmasına da öncülük ederek, Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) gibi kuruluşların da böyle bir organizasyona üye olma taleplerini de karşılaşmıştı.
Dünya ekonomisinde, 2008 küresel finans krizinden bu yana derinleşen sıkışmanın özü, bir boyutuyla 'KOBİ'lerin çıkış arayışları'na dayanmakta.
KOBİ'lerin ekonomik ve sosyolojik açıdan sıkışması, son 8 yılda gerek Avrupa Birliği cephesinde, gerekse de ABD'deki son başkanlık yarışında, önemli siyasi kırılmaları da beraberinde getirdi.
Türkiye'nin küresel finans krizinden bu yana, 27 çeyrektir pozitif büyüme ile dünyada benzer bir performansı gösterebilen dört ülkeden birisi olması ve AK Parti'nin ardı ardına gözlenen seçim zaferlerinde, Türkiye'de siyasetin radikalleşmemesinde, KOBİ'lerin beklenti ve arayışlarına yönelik çaba ve çözümlerin ciddi etkisi söz konusu. Bununla birlikte, 1.5 yıldır, Türkiye'deki KOBİ'ler açısından da, ekonomik basıncın arttığını görüyoruz ve basıncın artmasında, ne yazık ki, her seferinde 'bindiği dalı kesmek', hatta 'kendi ayağına kurşun sıkmak' adına, bankaların tekrarladığı hatalı tutumların payı göz ardı edilemez. 1994, 2001 krizlerinde ciddi hatalar yapmış olan bankalarımız, son 2008-2009 sürecinde benzer bir hatayı tekrarlar iken, 9 ayda hızlı bir 'uyanma' gösterip, reel sektörü destekleyici bir tavra hızla geri dönmüşlerdi.

Beyler, aynı gemideyiz
Bugün ise, 1.5 yıldır bankalarımızın KOBİ'lerle ilişkilerindeki 'yalpalamaları' bizi yine aynı noktaya getirmiş durumda.
Bankalar, bir kez daha, ülke ekonomisinde, tüm 'ekosistem'in birbirine bağlı olduğunu, mutsuz KOBİ'lerin 'yol, su, elektrik' olarak kendilerine döndüğünü fark etmiş durumdalar. Bu nedenle, kamu bankalarının öncülük ettiği bir yapı içinde, KOBİ'lerin banka ve kamu borçlarının yeniden yapılandırılması, KOBİ'lerin alacaklarının tahsilatında vadenin iyileştirilmesi, Ekonomi Yönetimi'nin 'ekosistem'i hareketlendirecek tedbirleri yoğunlaştırması hayati önem taşıyor.
Şunu çok iyi anlamamız gerekmekte.
Bankalar için salt 'bireysel kredi' bir çözüm değil. Çünkü bireysel müşteriler ağırlıklı KOBİ'lerde çalışıyor. Bu nedenle, bankacılık sektöründeki kaynakların KOBİ'lerden esirgenmesi, aynı ekosistemde, bankaları da vurur.
Yani, 'ya birlikteyiz, ya hiçiz'.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN