Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KEREM ALKİN
KEREM ALKİN

2019’da petrol 75 dolar

Hazır, ambargosu ve küresel fiyatlarının seyrine yönelik tartışma ve değerlendirmeler tazeliğini korurken, bilhassa 2019'a yönelik öngörüleri aktaralım. 20 Eylül 2018'de Başkanı Trump'ın OPEC'e sert tepkisi sonrasında, sadece ekim ayında bile petrol fiyatları yüzde 10 geriledi. Trump, bir yıldır tırmandırdığı küresel ticaret savaşı nedeniyle, küresel enflasyonun yükseleceğinin farkında. Bu nedenle, ABD'nin ithalatına getirilen ek vergiler doğal olarak bir enflasyon baskısı oluşturacak ise, Trump bu baskıyı küresel petrol fiyatlarını gevşeterek ve ABD halkına makul fiyattan akaryakıt satılmasını sağlayarak dengelemeye çalışıyor.

ABD'nin 8 ülkenin İran yaptırımlarından belirli bir süre için muaf tutulacağı noktasındaki kararını da bu kapsamda değerlendirmemiz gerekiyor. İran'dan petrol ithalatını azaltmaya başlamış, yani ABD'nin beklentilerine hassasiyet göstermiş olan ülkeleri, ABD bir süre daha İran'dan petrol ithal etmeleri konusunda rahat bırakarak, küresel petrol fiyatlarının İran ambargosuyla yükselmesini şimdilik engellemiş oldu. Bu arada, ABD'nin, 8 ülkeye tanınan geçici muafiyetle, İran'a yönelik ambargoyu yumuşak geçişle kurgulamasının bir başka nedeninin de, Kaşıkçı cinayetinin sebep olduğu 'küresel pervasızlık' skandalıyla sarsılan Suudi Arabistan'a 'daha fazla petrol ürettirerek', İran'ın sebep olacağı arz açığını kapattırmak olabilir.
ABD Enerji Bakanlığı, 2018 için ortalama küresel petrol fiyatını 74 dolar, 2019 için ise 75 dolar olarak öngörmüş durumda. Daha 20 Ocak 2016'da, son 13 yılın en düşük seviyesi olarak, petrolün varil fiyatının 26.55 doları test ettikten sonra, fiyatın bugünlere geldiğini de unutmayalım. Emtia uzmanları 2019'da petrol fiyatının 56 dolara kadar düşebileceği ile, 85 doları yeniden görebileceği noktasında adeta ikiye bölünmüş durumdalar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN