Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanı Trump'ın sosyal medya mesajlarının sebep olduğu fırtına dinmiyor. Geçen salı günü, önce Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un akaryakıt zammında geri adım atmasını doğru bulduğunu belirten aynı mesajda, Fransızların başka ülkelerin sebep olduğu küresel çevre kirlenmesinin bedelini akaryakıt fiyatları üzerinden ödemek mecburiyetinde olmadığını söyleyiverdi. Takip eden mesajda, ABD için temiz bir havayı ve temiz bir suyu talep etse de, ABD vergi mükellefleri ve işçilerinin başka ülkelerin kirliliğinin bedelini ödemek zorunda olmadıklarına işaret ederek, aslında ABD'de 1 galon (4 litre) benzinin fiyatının 3 doları görmesini istemediğini belirtmiş oldu. Bu nedenle, çarşamba günü de, OPEC'in petrol fiyatlarını artırmayacağını ümit ettiğini, dünyanın yüksek fiyatı görmek istemediğini ifade etti.
Çünkü son 45 yılın seçim analizleri, ABD halkını rahatsız eden her benzin fiyatı artışının 'daki başkana ve partisine seçim kaybettirdiğini gösteriyor. Bu nedenle, Kaşıkçı cinayeti nedeniyle gerginlik yaşadığı Suudi veliaht Bin Salman'ın petrol fiyatlarını yükseltmeye yönelik adımlarından da ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Salman'a verdiği destekten de Trump'ın canı hayli sıkkın. Nitekim Trump'ın petrol mesajına, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'tan dün 'görüşmeler Twitter üzerinden siyasi açıklamalarla yönlendirilmez' şeklinde sert bir cevap geldiğini de not alalım.
Son 3 olaydan ilki, Trump'ın G20 Zirvesi'nde Şi ile 'Ticaret Savaşı'nda 90 gün ateşkes ilan etmesine rağmen, 5 Kasım Çarşamba günü 6 ağır sosyal medya mesajı atarak, gerekirse 'arabayı devirmeye' kararlı olduğunu belirtmesi. İkinci olay, Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei'nin kızı ve şirketin CFO'su olan Meng Wanzou'nun 'da, ABD'nin İran ambargosunun delindiği iddiasıyla tutuklandığı bilgisinin Trump'ın mesajlarıyla eşzamanlı sızması. Son olay ise, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis'in, euronun, küresel enerji, hammadde, tarım ürünleri, emtialar ve uçak üretimi gibi ürünlerin fiyatlandırmasında kullanılması yönündeki çalışmaları hızlandırdıklarını açıklaması. 'Ticaret Savaşları'nın ateşi yükseliyor, sertleşiyor. Türkiye olarak dikkatle takip edelim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN