Türkiye'nin en iyi haber sitesi
RASİM OZAN KÜTAHYALI

Mısır'ın Ferhan Şensoy'u: Tarık El Nahri

İki gün önceki yazımda Türk Tarık El Nahri'lerini sıralamaya başlamıştım.
Mısır'ın meşhur sanatçısı Tarık El Nahri'nin darbeye direnen Mısırlılara ateş ederken resmi çekilmişti.
Yüzlerce insanı alenen katleden faşist bir darbenin tetikçiliğini ve yardakçılığını yapan, elinde silahla bu darbenin başarıya ulaşması için insan öldüren bu sanatçı tipi Türkiye'de de çoktur.

***

Yeter ki istenen ortam oluşsun, bakın o zaman çok "medeni" kılıktaki Türk sanatçıları neler yapar. Şimdi 2013 güncellemesi gereği "konsept" değiştirdiler. İki gün önce de yazdım; 2007'de Erdoğan'ı darbeyle devirmek için tek umutları TSK idi ve o eksende sol
Kemalist, ulusalcı ve Batı-karşıtı bir söylem revaçtaydı. Şimdiyse tek umutları "Batı'nın Türkiye'ye müdahalesi."
***
Çünkü demokratların mücadelesiyle TSK meşru sınırlara çekildi artık. 5 sene önce "Batı emperyalizmi" diye lanetledikleri ülkelere tapıyorlar şimdi. Türkiye yalnızlaşsın, izole edilsin, ekonomi tıkansın, insanlar yoksullaşsın, olaylar çıksın ve sivil hükümet devrilsin. Hedef bu. Bunu da sadece "Batı emperyalizmi"nin yapacağına inanıyorlar.
Türkiye'nin en dürüst Tarık El Nahri'lerinden biri Ferhan Şensoy'dur.
Ya da El Nahri'ye "Mısır'ın Ferhan Şensoy'u" diyebiliriz. İki gün önce kendisinden bazı alıntılar yaptım, bugün de devam edelim. Bakın neler diyor ilerici sanatçımız:

Darbeci ve faşist sözler
"Yarın askerî darbe olsa çok mutlu olurum. Bunlar camilerine gitsinler, beni de askere alacaklarsa alsınlar anasını satayım. Arabistan mıyız lan biz. Atatürk ilkeleri nerede! Bulunduğumuz duruma bakınca askerî düzene razıyım. Bunların hepsi hapse! Yarın sabah bile çok geç..."
Sanatçımız yıllardır sergilediği tek kişilik oyununda sahneden böyle seslenince "aydın" seyircilerinden "O da yetmez, Menderes gibi asalım Tayyip'i" nidaları duyunca çok mutlu oluyormuş.
Postallarına hayran olduğu generallerine bir sanatçı olarak da şöyle sesleniyor Şensoy:
"Ordudan başka kimse bu işi temizleyemez.
Eğer bu iktidar Çankaya'ya çarşaflarıyla, türbanlarıyla çıkacaklarsa, ben bu Türkiye için boşu boşuna mı sanat yapmışım."
28 Şubat zamanı da bir orkestra şefimiz laikliğin gevşeyen vidalarını sıkmak için daha çok konserler vereceklerini belirtmişti. Ferhan Şensoy da bu ülkenin "aydınlanması" için yıllarca tiyatro yaptı. Tiyatro camiası da onu baş tacı etti ama maalesef işte halkımızı hâlâ bilinçlendiremedik!
Ordudan "ilerici" bir darbe yapmasını isteyen, askerî hükümetten Erdoğan'ın adaya sürülmesini, AKP'lilerin hapsedilmesini talep eden Ferhan Şensoy başka bir açıdan da kendini şöyle tanımlıyor: "Doğamda var bir başkaldırı. Ruhen anarşistim."
Askerî darbe, sürgün ve mahpus yandaşı, 30'ların tek fare kalmayıncaya kadar bir şehri dümdüz etmekle övünen yönetiminin ve basınının hayranı Ferhan Şensoy "Devlete yakın duran sanatçılar var" diyor (aa kim onlar yahu?) ve ekliyor: "Dalkavuk diyeceğim onlara. Onlar sanatçı mıdır bu da tartışılır. Çünkü sanatçı zaten genel anlamda başkaldıran, bir şeyleri eleştirendir."
E, ne de olsa ruhen anarşist, başkaldıran bir sanat adamı Şensoy! Generallerin önünde hazır olda durarak, onların postallarını yalayarak anarşist olmak gibi "Brechtyen" bir tavır içinde kendisi...

Okan Bayülgen daha da beter
İşte yıllarca bu şarlatanlara "ilerici sanatçı" muamelesi yapıldı bu ülkede.
Bu şarlatanları "gerçek aydın" zanneden Okan Bayülgen gibiler bu tiplerden beter oldu. Ferhan Şensoy'un müridi Bayülgen'in nasıl ırkçı, faşist ve bir o kadar da kaypak ve dansöz bir adam olduğunu daha önce yazdım. Baktım geçenlerde Nebil Özgentürk de anlamış bu Bayülgen kaypaklığı gerçeğini. Günaydın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA