Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fırsat buldukça farklı illerin milletvekilleri ile bir araya geliyor. Hem ekonomideki son durumu anlatıyor hem de nabız tutuyor. Bu vesile ile alandan sıcak bilgileri aldığı gibi eksik anlaşılan hususlara açıklık getirme veya yanlış yorumlanan hususları da düzeltme fırsatı buluyor. Son olarak Marmara ve Karadeniz bölgesindeki illerden bir grup milletvekilini davet eden Albayrak'ın kritik önemde mesajlar verdiğini dün okuduk. Ki vekiller sosyal medya hesaplarından da toplantıdaki sunumdan etkilendiklerini gösteren paylaşımlar da yaptılar. Esasen, G 20 Zirvesi nedeni ile Arjantin'de bulunduğumuz sırada, kısa sohbetimizde de Albayrak, küresel sisteme ve ekonominin geleceğine ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yapmıştı. O noktada fark ettik ki...
Avrupa ekonomilerinin dinamiklerini, bilhassa 'daki olayları yakından izliyor. Üç büyük Avrupa ülkesinde (İngiltere, Almanya ve muhtemelen Fransa) takvimlerin lider değişimleri yönünde ilerlediğini düşünüyor ve Avrupa'nın derin bir "liderlik krizi" ile karşı karşıya kalabileceğini öngörüyor.
2020'ye ilişkin tahminlerin, "küresel ekonomik türbülansa" işaret ettiğine dikkati çekiyor. 'nin kur şokunu, uluslararası piyasaların öngördüğünden daha hızlı atlattığını, ekonomiyi sıkıntıya sokmaya dönük oyunları bozduğunu, alınan önlemlerin olumlu neticelerinin görülmeye başlandığını vurguluyor.
Enflasyonun düşüş trendine girdiğini belirtirken, faizlerin hâlâ yüksek olduğuna işaret ediyor. Bankaların, sadece kârlılık meselesi olarak baktığı tablonun, genel ekonomi içindeki maliyetini bilerek konuşuyor. Faizlerin daha da aşağı çekilmesi için gerek makro ekonomik anlamda gerekse finansal sektör bazında tedbirlerin gündeme gelebileceğinin ipuçlarını veriyor.
Bu vesile ile... Hazine ve etrafında şekillenen, dışarıdan ve içeriden yüksek ilgi gören iki finansal operasyonun, ilerisi için anlam ve önemini de görmek lazım. Gerek Hazine'nin tahvil ihracına yabancılardan gelen kat be kat talep, gerekse Varlığa Dayalı Menkul Kıymet İhracı yoluyla bankaların sermaye yapısını güçlendiren ve güven derecesini gösteren iç talep, altı çizilmesi gereken performansı ortaya koyuyor. Dolayısı ile Türkiye, sert rüzgârlara karşı evinin kapısını ve penceresini güçlendiriyor. Kamu mali disiplini, etkili para politikası mekanizmaları, bankacılık sisteminin rasyolarını düzeltme hamleleri, istihdam duyarlı önlemler... Hepsi, doğru teşhis, doğru tedavi yapıldığını teyitliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN