Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildiniz yağlıysa haftada bir-iki kez hidroksi asit içeren bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Ancak cildiniz kuruysa, haftada iki kez temizlemek yıpratıcı olabilir. Cilt tipinize göre bakım yapmanız çok önemli

Cilt bakım ürünleri için pazarda her cilde uygun ürün çeşitliliği çok fazla ancak bunun sizin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin; cildinizi dinleyin! Kullandığınız ürünlere cildinizin verdiği tepkiye önem verin. Çoğu insanın cildi karma (bazı alanlar yağlı, bazı alanlar kuru) olduğu için aşağıdaki önerileri, bu durumu göz önünde bulundurarak oluşturdum: Cildiniz yağlı ise kuru ciltlerin aksine; temizleme, onarım ve nemlendirme işlemini günde iki kez uygulayabilirsiniz. Cildiniz nemli görünse bile bu, cildinizi besleyecek anahtar işlemleri atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Cildinizdeki kıl kökleri içerisindeki yağ bezleriniz genetik olarak her aktif olmaya programlanmıştır. Eğer cildinizde iyi bir etki yarattığını hissediyorsanız, cildinizi haftada bir-iki defa hidroksi asit içeren bir temizleyici ile temizlemenizi tavsiye ederim. Kuru cilt, en kırılgan ve hassas olandır. Gereğinden fazla temizleme ve fazla soyma işlemlerine dikkat etmelisiniz. Kullandığınız temizleyici veya toner içeriğinde nemlendirici etkili olursa, cildinizde daha güzel bir etki bırakır. Bu işlemleri gün aşırı yapmanız önerilir. Ürünlerin içeriğinde öküzgözü (arnica) veya papatya gibi cilt yatıştırıcı etkili maddeler olmasına önem verin. Cilt rengi açık olan insanların UV ışınının etkili olduğu açık ortamlarda ciltlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. SPF 15 cilt koruması içeren ürünler yeterli olmasına rağmen ben daha hassas ciltler için bunu SPF 30'a çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Ciltte hassasiyet yaratabilicek doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıldığında da, en az SPF30 içeren ürünler kullanılması gerekir. Ürünleri aşırı kullanımdan kaçının. Fazla temizleme ve soyma, cildinize zarar verebilir. İçeriğinde bulunan kurutucu alkol sebebiyle sabun, temizleyici, soyucu ve toner gibi ürünleri gereğinden fazla kullanırsanız cildinizde gereksiz yağ üretimini tetiklemiş olursunuz. Ürünlerin cildinize iyi gelip gelmediğini anlamak için kendinize altı ay zaman verin.

ERKEKLER NASIL BİR CİLT BAKIMI UYGULAMALI?
Erkekler, kadınlar gibi ciltlerine aşırı ilgi göstermezler. Yine de tıraş oldukları için cilde her gün soyma işlemi uygulamış olurlar. Erkek ve kadın cildi arasında birçok fark vardır. Bunlar şöyledir:

Daha az yağ bezesi, daha çok yağ: Erkek cildi fazla testeron üretimi sebebiyle, daha küçük yağ bezleri olmasına rağmen daha çok yağ üretir. Erkekler yaklaşık 50 yaşına geldiklerinde, hormonal yaşlanma ile birlikte yağ üretimi azalır ve kadınlarınkiyle aynı orana gelir.

Daha kalın, daha hassas bir cilt: Erkek cildi kadın cildine oranla daha kalındır ve bu da kadınların neden daha hızlı yaşlanma belirtileri gösterdiklerini açıklar. Ama erkekler her gün tıraş oldukları için cilt katmanlarını soyarak alttan daha hassas bir cilt ortaya çıkar. Genellikle erkek cildi, kadın cildine göre daha çok zararlı çevresel etken ile karşılaşır.

Daha yaşlı ama daha iyi görünen bir cilt: Eğer erkek cildinin kadın cildine göre daha geç yaşlandığı ile ilgili düşündüyseniz, aslında bir bakıma haklısınız. Eğer bir erkek ile kadın cildi yaşamları boyunca aynı ölçüde güneş ışınına maruz kaldıysa, aynı yaşta olmalarına rağmen kadın erkekten daha yaşlı görünür. Çünkü erkek cildi, kadınlarınki kadar hızlı kolajen kaybına uğramaz. Erkeğin cildi daha ince görünmesine rağmen kadının cildi ve yapısı yıllar içerisinde çok daha dramatik şekilde değişim gösterir. Günlük cilt bakımında sadece tıraş olan erkekler bir rutine girmek istemezler. Ancak bazı hap bilgileri özümseyerek cilt bakımı yapabilirler. Kabul etmeseler de, erkekler ciltlerinin çok iyi görünmesini ister. Günlük bir temizleyici ve güneş koruyuculu bir nemlendirici erkeklerde cilt yaşlanmasına karşı koruyucu olabilir.

CİLT TİPİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?
Herkesin kendine has bir genetik profili vardır. Tek yumurta ikizleri hariç, iki kişi hiçbir zaman tamamen benzerlik göstermez. Cildinizin karakteristikleri, rengi, gözenek genişliği, ne kadar tüylü olduğu ve bu tüylerin nerede olduğu, cildinizi örten sebum ve ter oranı; genleriniz tarafından belirlenir.

Normal Cilt: Cildinizdeki gözenekler ortalama genişliktedir. Burun ve çenenizde daha çok gözenek olabilir ve bu alanlar yanaklarınız ve göz çevrenize göre daha yağlı olabilir ama yine de siyah nokta ve sivilce sorunu yaşamazsınız. Cildiniz parlaktır ve dokusu yumuşaktır. Genelde kızarıklık hissi yaşamazsınız ve yüksek ısılara karşı dayanıklısınızdır. Yanaklarınız soğukta kızarabilir ancak tahriş olmaz. Yaptığınız makyaj olduğu gibi kalır ve akmaz. Hava koşulları cildinizi değiştirebilir. Cildiniz hava sıcak olduğunda biraz daha yağlı ve soğuk olduğunda biraz daha kuru olabilir.

Kuru Cilt: Gözenekleriniz küçüktür, burun ve çene bölgesindekiler bile. Daha az gözenek olan bölgelerde çatlamış alanlar bulunabilir ve yanaklarınızdaki deri incedir. Bazen incelik o kadar aşırıdır ki, deri altındaki kılcal damarları görebilirsiniz, özellikle de yanak bölgesinde. Cildiniz yumuşak görünür ancak parmak uçlarınızla dokunduğunuzda serttir. Hassas bir temizleyici ile cildinizi yıkadıktan yarım saat sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, özellikle de nemlendirici kullanmadığınızda. Bu tür gerilme hisleri sizi gün ortasında da rahatsız edebilir. Soğuk hava ve rüzgar gibi kötü hava şartları cildinizin daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Dışarı çıkınca kızarabilir ve hareler şeklinde renk değiştirebilirsiniz. Yanaklarınızda çok ince, olağan dışı çizgiler görebilirsiniz.

Yağlı Cilt: Gözenekleriniz belirgindir, cildiniz parlak görünür ve özellikle alın, burun ve çene kısmında yağlı bir dokusu vardır. Cildiniz soluk renklidir. Ancak yaşlanma konusuna gelindiğinde şanslısınızdır. Kuru ve hatta normal cilde sahip arkadaşlarınızdan çok daha az çizginiz vardır. Yaşlandıkça, derin kırışıklardan ziyade derin çizgiler belirgin hale gelecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN