Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın güneşe maruz kalan cildinizdeki leke problemini çözmek için kullandığınız cilt bakım kremleri ve serumlarının içeriğinde C vitamini olmasına edin

Serbest radikal hasarları, karşısında önlem alabileceğiniz yaşlanma faktörlerinden biridir. Doğal antioksidan içeren besinleri yiyerek ya da gıda takviyeleri alarak vücudunuzdaki antioksidan düzeyini yükseltebilirsiniz. Cildinizin savunma düzeyini, yüzeysel olarak antioksidan uygulayarak da artırabilirsiniz. Cilt bakımına antioksidanları dahil eden ilk dermatologlardan biriyim ve 1992 yılından itibaren her uygulamamda kullanıyorum. Günümüzde antioksidanlar, tıpkı hidroksi asitler gibi cilt bakım ürünlerinde sıkça rastlanabilen maddelerdendir. Önceleri hakim olan şüphe, cilde uygulanan antioksidanların güneş hasarından korunmak için yüzey savunması oluşturduğu ve kolajen üretimini tetiklediğinin sayısız çalışmayla kanıtlanması ile son buldu. Ayrıca antioksidanları ağızdan gıda takviyesi olarak almanın da ciltteki antioksidan düzeyini artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

SABAH VE GECE KULLANIN
Serbest radikal hasarının kendine has bir ritmi olduğunu gösteren bazı deliller vardır. Serbest radikallerin lipit zarlarına verdiği hasar gün boyunca birikmeye devam eder ve maksimuma ulaşır. Bu sebeple, antioksidan tedavi ürünleri ve gıda takviyelerini sabah ve gece almanızı öneriyorum. Antioksidanları yüzeye uyguluyorsanız, geceleri dinlenirken ve güneş ışığından uzakken uygulamanızı öneririm ki işlerinizi bölünmeden rahatlıkla yapabilin. Antioksidanları sabah ve gece günde iki kere almanın önemli olduğunu düşünüyorum, böylece kan dolaşımında devamlı bir şekilde yer alırlar. Şimdi, antioksidanların serbest radikallerin sebep olduğu hasarı ortadan kaldırarak yaşlanma ile gelen değişimleri tersine çevirdiğini görmenize olanak tanıyan tek organ olan cilt için en fazla önem taşıyan antioksidanlara bakalım.

C VİTAMİNİ NE İŞE YARAR?
Diğer canlılardan farklı olarak insanlar C vitaminini kendileri üretemez, C vitaminini besinlerden elde ederler. C vitamini dokularda uzun süre kalamadığı ve idrarla atıldığı için, sürekli bir kaynağa ihtiyaç vardır. C vitamini ciltte pek çok farklı iş görür. Epidermiste, derinin alt tabakalarından beş kat daha fazla C vitamini bulunur ve birçok farklı görevi vardır. Su kaybını önler, böylece cildin bariyer fonksiyonunu yerine getirmesini sağlar. Hareketli serbest radikalleri çok fazla zarar vermelerine olanak tanımadan etkisiz hale getirir. C vitamininin, özellikle de yüksek dozlarda uygulandığında ya da E vitamini, güneş koruması ve cildi rahatlatan elemenler ile birlikte kullanıldığında güneşin yakıcı ışınlarına karşı koruyucu görev üstlendiğini gösteren güçlü bulgular vardır. Vücudun yiyeceklerden alabileceği C vitamininin bir limiti vardır. Duke ve Wisconsin Üniversitelerinin yaptığı bir araştırmayla 'Vücudu es geçerek C vitaminini direkt cilde almak, cildin C vitamini yoğunluğunu 20 kat artırıyor' sonucuna ulaştıklarında tüm dünyadaki dermatologlar cildin dışarıdan C vitamini ile beslenebileceğinin farkına varmıştır.

HER GÜN KULLANILMALI
C vitamini suda çözünebilir ancak su ile karıştığında ve oksijene maruz kaldığında antioksidan işlevini yerine getiremez. Ayrıca C vitamini ışığa maruz kaldığında hızla ayrışır. Uzun ve zorlu çalışmalar sonunda, susuz bir solüsyonda yer alan yüksek yoğunluklu C vitamini teknolojisini üretmeyi ve patentini almayı başardım. Bu teknoloji, saf C vitamininin yüksek miktarlarda ve tahrişe yol açmadan cildin üst tabakalarına uygulanmasını sağlayan, zengin ve rahatlatıcı bir formüldür. Bu buluştan yıllar sonra C vitamininin devamlı kullanımının en iyi yol olduğunu, çünkü her gün uygulama yapıldığında ciltte bir rezerv meydana geldiğini öğrendik. Cildinizde olumlu bir değişim görmek isterseniz, içeriğinde C vitamini bulunan temizleyici ve krem kullanın. C vitamini aynı zamanda ciltteki renk farklılıklarını eşitleyerek lekerinizin renginin açılmasına yardımcı olur. Yazın güneşe maruz kalan cildinizdeki leke problemini çözmek için kullandığınız cilt bakım kremleri ve serumlarının içeriğinde C vitamini olmasına edin.

LEKELER NEDEN OLUŞUR?
Ciltteki melanin pigmentinin fazla üretimi veya bir noktada yoğunlaşması sonucu oluşur.
Melanin artışı; güneş, hormonal değişimler, genetik, bazı ilaçlar ve akne gibi faktörlerle tetiklenebilir.

POLYPHENOLLER
Polyphenollerdeki doğal antioksidanların yüzeysel uygulama ya da ağızdan alımının avantajları ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda bir yaşamıştır. Polyphenoller bitkilerden elde edilen kimyasal maddelerdir. Polyphenoller flavonoid adı verilen çok güçlü antioksidanlar içerir ki bu moleküller yeşil çay ve üzümde bulunan quercetin gibi çok karmaşıktır. Ayrıca çayda bulunan katekin gibi basit olanları da vardır.

NAR ÖZÜ ÇOK FAYDALI
Standarize edilmiş yeşil çay, üzüm çekirdeği ve nar özü gibi maddeleri, antioksidan güçleri sebebiyle özellikle tavsiye ediyorum. Hem besin maddesi olarak, hem de cilde sürülen kremlerin içeriğinde bulunarak vücudunuza çok fayda sağlayacaktır.

E VİTAMİNİ İÇEREN ÜRÜNLER KULLANMAYA ÇALIŞIN
C ve E vitaminleri güneş ışığı ile yok edilir ancak E vitamini ayrıca ozondaki deliğe karşı da hassastır. Cildin üst tabakalarını alfa-tokoferol ile donatmanın önemli olmasının sebeplerinden biri de budur.

KIZARIKLIĞI AZALTIYOR
Yüzeysel E vitamini uygulamasının serbest radikal hasarını yok ettiğini konu alan sayısız bilimsel çalışma yayınlanmıştır. Bir tanesinde sigara içtikten sonraki serbest radikal oluşumu izlenmiştir. Serbest radikallerin sayısı ilk duman öbeği cilde nüfuz ettikten sonraki 24 saat içinde giderek artarak maksimuma ulaşmıştır. Testler, E vitamini uygulaması sonrasında tekrar yapıldığında, serbest radikallerin sayısı tamamen yarıya inmiştir. Son 20 yıldır hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan güneş öncesi E vitamini uygulaması çalışmalarının birçoğu; ciltte daha az kızarıklık ve kabarma olduğunu, daha az lipitin kaybedildiğini göstermektedir. Bazı çalışmalar, E vitamininin anti enflamatuar etkisinin güneşlenmeden sonraki kızarıklığı da azalttığını göstermektedir. C ve E vitamini karıştırıldığında daha da fazla güneş koruması elde edilmektedir. İşte bu yüzden içeriğinde E vitamini bulunan ürünler kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN