Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz... Dini vecibemiz bu ama yalnızca ekmekte 1.5 milyarı çöpe atıyoruz. Bu yetmezmiş gibi ekmeğin kepeğini de ayıklayarak, sağlığımızı israf ediyoruz. Bazıları cehaletten bazıları da kültürel bloklarımız yüzünden, gerçek israf kalemi, akıl almaz boyutlara varabiliyor.
Temel alışkanlıklardan biri, restoran müşterisi iken sergilediğimiz tutumdur. Yiyeceğimizden fazlasını sipariş eder, kalanları masada bırakır çıkarız. Restoran sahibi, yemediklerimizi hesabımızdan düşmediği gibi, kalanlar onun da işine yaramaz.
Hiçbirimizin aklına kalanları "paket yap!" demek gelmez. Zira bunu ayıp sayıyoruz. Kalanları eve götürmeyi, kendimize yediremiyor, aklımız kalsa bile "el âlem ne der, garsona ayıp olur" baskısıyla susuyoruz.
Batı'da israfı önleyen alışkanlıklardan biri de "paket yap" uygulamasıdır. Bazı yerlerde "doggy bag" uygulamasını, siz istemeden sunarlar. Evdeki köpeği bahane edip kalanları paket yaptırırsınız. Fakat "evdeki köpeğe götüreceğim" bahanesine gerek duyulmaz bile.
Çünkü o yemeklerin parasını ödemiş olmanız, onların çöpe gitmesini gerektirmez. Bizim bu kültürel bloku kaldırıp, lokantalarda artanları paket yaptırmayı özendirmemiz şart. Hatta kalanları paket yapıyor olmak, restoranın refleksi olmalı... Garson biz istemeden hazırlayıp getirmeli. Artanları bırakan müşteri, "paketiniz burada" diye uyarılmalı.
Önerim "paket yap!" adlı kampanya başlatacak vizyoner STK ve restoranların devreye girmesidir. Kamu spotu yapılması, Başbakan'ın önderliğinde, bakanların, bürokrat ve ünlü sanayici, işadamı, sanatçı, bilim insanı ve kanaat önderlerinin "paket yap!" kültürünü yerleştirmesidir.
Yemeğini arkandan ağlatma!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN