Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve AB İçin Ortak Gelecek Konferansı'nda genişlemeden sorumlu komiser "vize sorunu bitecek" diyor. Bahsettiği, 12 Eylül darbesinin Türk insanına attığı en büyük kazıklardan biri olan utanç. Utanç diyorum zira malları serbest, insanları bağlı bu yapıyla ihracatçımız "tarife dışı" engellerle boğuşuyor.
Utanç diyorum zira AB konsolosluklarında Türk insanına sistematik aşağılamayı, bizzat kendi yurttaşımıza yaptırıyorlar. Banka hesabı dökümünden ina- nılmaz harçlara, haraçlara ve kuyruklarda bekletilmeye dek horlanıyoruz...
Utanç diyorum zira anlı şanlı STK'larımızdan hiçbiri bunu kendine dert edinmiş değil. Çoğunun tepe yöneticisi "vizeden muaf" pasaport rengine sahip olduğundan mıdır bilinmez, üyeleri fuarlara gidemiyor, malının vardığı ülkeye giremiyor.
Vize sorunu bitecek mi? Bana göre hem hayır hem evet!
Hayır, çünkü Gümrük Birliği'yle bizi soyan AB'nin, laftan anladığı yok. Arada komiser veya sözcülerini gönderip vize konusunda ağzımıza bir parmak bal çalmaları dışında samimi uğraşları da yok. Dışişleri'nin gayreti de yavaş ilerliyor.
Evet çünkü Türkiye, bu durumdan fena halde sıkıldı. İhracatçımız sıkıldı, insanımız sıkıldı. Eğer biz AB ülkelerinde hukuktan doğan haklarımız için dava açabilirsek, bu vize belasıyla baş edebiliriz. Ancak bunun için gayretkeş bir STK'ya ihtiyacımız var. Misal İTO, neden kendine bunu amaç edinmesin?
Son olarak "evet" çünkü biz yakın gelecekte AB ülkelerine vize koymaya başlayacağız. Bu satırı tebessümle okuyanlarımıza söylüyorum, neden olmasın?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN