Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerel kalkınmanın sacayağı; 1- tarihi kültürel miras, 2- doğal kaynaklar ve 3- yerel kabiliyetlerdir. Bu üç faktörün doğru bileşeni, ülkenin veya kentin bahtını dönüştürür, ikbalini inşa eder. Rekabetin giderek ülkeler arasından, kentler arasına dönüştüğü ortamda Türkiye "akıl açığını" tamamlama yönünde altın fırsatlar taşıyor.
İngiltere'de her gün 400 nitelikli insan ülkesini terk ediyor. Almanya'da 860 bin, ABD'de 400 bin "akıl" yurtdışına kaçıyor. Gidilen yerlere bakıyoruz; Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler... Oysa çok değil yarım asır önce Almanya'ya beyinlerimizi kaptırdığımız yetmiyor gibi, milyonlarca pazılarımızı davul zurna ile yollamıştık.
Uzay yarışında aya insanlı sefer düzenleyen ABD Rusya'yı geride bırakınca bir Rus yazarın yorumunu hatırlıyorum: "Onlar bizi geçti çünkü onların Almanları bizden daha fazlaydı." Alman dediklerinden biri V5 Roketini tasarlayan efsanevi Wernher von Braun idi.
Bugün Türkiye 200'e yaklaşan üniversitesi, Avrupalı ve Amerikalıyı daha uzun yaşatan iklimi, faunası, florası, 5 mevsim, 7 iklimi, havası ve suyu ile nitelikli beyinleri çekebilecek imkânlara sahip.
Cari açığın döviz faiz ikileminden daha derin olduğunu biliyoruz ve buna "akıl açığı" diyoruz. Türkiye'nin daha nitelikli üretim için daha nitelikli beyinlere ihtiyacı var. Üniversite kurmak yetmiyor, buraları "kendi ülkesinde mutsuz" İngiliz, Alman, Rus, ABD'li ve diğer ülkelerdeki nitelikli beyinlerle beslemek gerekiyor.
Bu sayede bizim yurtdışındaki nitelikli beyinlerimize de "yeşerme ortamı" sağlamış ve tersine beyin göçünü ülke kalkınmasına hizmet eder durumda yönetmiş oluruz. İngilizler "aklını" kaçıyorsa, biz de akla davetiye çıkarıp, yakalayıverelim. Bize de lazım zira...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN