Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cengiz Han için; "ikinci bin yılın en büyüğü" derler. Geçen bin yılda İpek Yolu'nun ele geçirip güvenliğini sağladığından ötürü... Örnek ilginç; Macar bakire, elindeki kristal vazoda taşıdığı altınları, kırmadan, çaldırmadan, tecavüze uğramadan Pekin'e ulaştırabiliyordu.
Günümüzde küreselleşmeyi motorlu araçların her türü ve havayolundan, deniz, kara ve demiryoluna dek her yöntemle sağladık. Telgraf sayesinde insandan daha önce bilgisinin yol almaya başlamasıyla devreye internet girdi ve bugün bitler baytlar ışık hızında yol alıyor.
Fakat Tesla'nın prototip ışınlaması henüz hayal olduğundan; atomların yer değiştirmesi için hâlâ yollara ihtiyacımız var. Burada ticaret yollarının hâkimiyeti önem kazanıyor. Tam da bu noktada, Çin ile Türkiye arasında uzanacak 6 bin kilometrelik demiryolu projesini görüyoruz.
Bizler demiryolu devrimini kaçırdık. Ancak şimdi bu devrimi "hızlı tren" atılımıyla yakalıyoruz. Havayolu ve otobüs ağının zaten insanları hızlandırdığı Türkiye'de bana göre "yüklerin hızlanması" daha da hayatidir.
Çin ile Türkiye arasında 2030'da tamamlanacak yeni Demir-İpek Yolu; 150 milyar $'Lık dev bütçesine değecek zenginlik oluşturacak. Türkiye bu projeye sahip çıkmalı ve Pasifik yüzyılının dev aktör Çin ve civar coğrafyaya, 30 saatte ve makul fiyatta yükleri taşıyabilme becerisi kazanmalıdır.
200 km/s ile yolcu, 160 km/s ile kargo taşınan bu Demir İpek Yolu'nda Türkiye, tıpkı enerji, petrol, doğal gaz hatları gibi "yük hatları" ile "kural koyucu" rolünü pekiştirecek. Cengiz Han'ıın kılıçla sağladığı küreselleşmeyi bizler pekâlâ bilgi ve sabırla inşa edebiliriz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN