Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin markasını geleceğe taşıyan sloganımız "Turkey: Discover the Potential" olarak açıklandı. Bizzat Cumhurbaşkanı ilan etti ve Türkçeye tercümesini "Gücü Keşfet" olarak yaptı. Potansiyellerinin çoğuna erişmiş ülkeyi 2023'e taşıyacak "güç" üzerinden küresel marka olma iddiamızdı bu...
Dün yeni Orta Vadeli Programı (OVP) açıklayan Ali Babacan'ın da içinde bulunduğu yeni Hükümet'in Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ekonominin önümüzdeki dönemini şöyle kavramlaştırıyordu: "İkinci sıçramanın eşiğindeyiz."
Dün açıklanan OVP'ye bakıyoruz, bu iki yaklaşımın izlerini arıyoruz ama görünen, temkinde aşırıya kaçıldığı, krize karşı tedbir almaktan büyümeye fazlaca imkân tanınmadığıdır. Eğer OVP değil de KVP (kısa vadeli program) olsaydı, Kobani, Suriye, Irak, çatışma gibi gündemi karartan gelişmelere bakıp aşırı tedbirden söz edebilirdik. Ama bunun adı OVP ve geleceğe dair 3 yılı tanımlayan niyet mektubu...
Bu program gerçekçi mi? Fazlasıyla... Sorun da burada zaten... 2023 hedefleri ortada iken küresel krizi gerekçe gösterip jeopolitik risklerin etkisiyle oluşturulmuş OVP, hızlanmak şöyle dursun, büyümede vites küçültmüş durumda.
Kabaca hesaplarsak, halen 800 milyar $ olan mili gelirin 8 yıl sonra 2 trilyon $ olabilmesi için %4'lük büyümeler yetmez en az yılda ortalama %12 büyüme gerekiyor. Aynı hesabı fert başına gelirden, ihracattan, turist sayısı veya diğer parametrelerden de yapsanız, OVP'nin % 4'leri asla yetmiyor.
Enflasyon? Tabii ki dert... İşsizlik yeterince hızlı büyüyememenin faturası zaten... Faize çalışacak olmamız, Merkez'in yüksek faiz tercihinin OVP'ye yansıyan neticesi... Peki, ya hızlı büyümeyi OVP'nin neresinde bulacağız? Bana göre aşırı tedbir yüzünden bırakın gücü keşfetmeyi, potansiyellerimizi dahi küçümsemişiz.
Ali Babacan, Cumhurbaşkanımızın "Gücü Keşfet" ilanını, Başbakanımızın "ikinci sıçrama eşiğini" de OVP'nin ruhuna katmalıydı.
"Uçurumları sevenin, kanatları olmalı..." OVP'nin kanatları nerede?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN