Değil siyasete, Türkiye'nin kaderine ayar vermek için yola çıkan darbeciler bundan tam 1 yıl önce, sandığı ekonomi üzerinden vurmak için ilk eyleme geçtiler ve Gezi dahil ülkeye yükledikleri maliyet 156.8 milyar lira oldu.
17 Aralık'ta yolsuzluk algısı üzerinden başlayan operasyonlar, 24 Aralık'ta 2023 hedefinin dev projelerini hedef almış, Merkez'in faiz darbesiyle devam etmişti.
Toplamda ülkenin büyümesini çalan darbecilerin maliyet kalemlerine bakalım:
ÜLKE İTİBARI: Yolsuzluk algısı üzerinden siyaseti etkilemek istediler ve içeride dışarıda kredibiliteyi sarsan soruşturma, gözaltılar, tutuklama furyası başlattılar.
HALKBANK: İran ambargosu ve Irak petrolleri sayesinde bölge coğrafyasının en önemli bankası haline gelmeye başlayan Halkbank'ı soruşturmakla kalmayıp, kozmik odasındaki bilgilerini alıp rakiplerimize, düşmanlarımıza aktardılar.
2023 PROJELERİ: Havaalanı, Köprü, Kanal gibi ülkeyi 2023 hedeflerine taşıyacak projelerin müteahhitlerini gözaltına alıp, çakıl kamyonu dahi gönderemez hale getirmeyi denediler.
MERKEZ BANKASI: 2 operasyon ardından ekonomide panik havası oluşturmak istediler, doları 2.39'a zıplatıp Gezi öncesi %4.3 olan faizi 28 Ocak gece yarısı, hangi Merkez'den geldiği belirsiz kararla 5.5 puan birden zıplattılar.
BÜYÜMEYE FREN: Merkez'in fahiş faiz artırımı yüzünden özel sektör yatırım yapamaz hale geldi. Üretim ve istihdam olmayınca büyüme hız kesti. Bir zamanlar dünyanın en hızlı büyüyen ilk 3'ünde iken şimdi ilk 15'e giremiyoruz.
İŞSİZLİK DARBESİ: Küresel krizde dahi istihdamını artırabilen Türkiye'nin büyümesini çalan darbeciler yüzünden bugün işsizlikte ilk 10'a sürüklendik.
NETİCEDE: Ödediğimiz bunca maliyete rağmen ekonomimizin dış şoklara ve iç darbelere karşı ne kadar dayanıklı olabileceğini gördük, muhtemel yeni darbe girişimlerine karşı tedbir geliştirebildik.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN