Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sandıktan çıkarmıyorsan kriz çıkar ekibinin 1 yıl önceki oyunu; senaryosu, aktörleriyle yeniden sahneleniyor. Geçen yıl başaramadılar, bu defa da başaramayacaklar. Gerekçelendirelim:
2014'te Yerel Seçim öncesi sandıkları ekonomi üzerinden vurmak ve Erdoğan'ı saf dışı bırakmak için geliştirilen plan iki ana kol üzerinde temellendirilmişti: 1- Ekonomik kriz çıkarmak, 2- Yolsuzluk algısı üzerinden 17 Aralık ve 2023 hedeflerini sabotaj üzerinden 25 Aralık operasyonlarını gerçekleştirmek...
İki operasyon da başarısızlıkla sonuçlanınca ekonomide kriz çıkarmaya odaklandılar. Öncelikle faiz üzerinden büyüme frenlenecekti. Ancak bunun için doların çıldırtılması gerekiyordu. Bunu yaptılar ve açığa alımlar da dahil dolar kısa sürede 2.39'a zıplatıldı. Piyasalara müdahalede (özellikle) geç kalan Merkez, 28 Ocak 2014 gece yarısı olağanüstü kararla faizi 5.5 puan birden zıplattı.
Yine de kriz çıkmamıştı. Yerel seçim yaklaşıyordu ve acilen dış yardım(!) istendi. The Economist "Kırılgan Beşli" kavramını geliştirdi, Türkiye "en kırılgan" diye listenin başına konuldu. Faiz üzerinden kriz çıkmıyorsa cari açık denenecekti.
Ekonomi, okyanus ötesinden gelen "kriz çıkarın" talimatları ve içerideki yandaşlarının gayretlerine başarıyla direndi fakat bedel de ödedi. Büyümemizi çaldılar, 2operasyon ile 160 milyar $'a yakın "görünür görünmez" maliyet üstlendik.
Yenikapı'da toplanan 2 milyonun buna itirazı, oyunu bozdu ve bu defa aynı çevreler seçimden 10 gün önce sandıkları açmış, "Ak Parti, tek parti" neticesini görünce söylemler "muhteşem Türkiye" halini almıştı.
Şimdi aynı çevreler dolar üzerinden ekonomiyi kırılgan hale getirmek için her şeyi deniyorlar. Ama bu defa da başaramayacakları kesin. Çünkü kamu maliyesi AB üyesi ülkelerden daha iyi, bütçe disiplini yerinde... Düşen petrolün de yardımıyla cari açık daha yönetilebilir düzeyde.
Kriz algısı ekonomi yönetimi üzerinden yürümeyince bu defa halkı dolar ile korkutma deneniyor. Vatandaş artık piyasa yapıcısı ve dolduruşa gelmiyor. Nasıl ki geçen yıl 2.39'dan 2.06'lara gerilediyse 2.60'lık fiyat geçicidir.
İnsan suya düştüğünde değil, suda kaldığında boğulur ancak. Bize düşen, krizzadelerin oyunuyla geçici olarak tırmandırılan dolar yüzünden paniğe kapılıp kişisel krizimizi kalıcı hale getirmemektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN