Türkiye 2011'deki %8.8'lik büyümesi ardından, gazfren tartışmalarıyla yavaşlatıldı. Bazıları Kabine üyesi olmak üzere bir grup ekonomi tepe yönetimi "küresel kriz geçmedi, temkinli olalım" gerekçesiyle gaz-fren tartışması başlattı. Onların ifadesiyle "beşinci vitesten dördüncü vitese inelim, tedbirli, temkinli büyüyelim" denildi.
Aslında öykü burada bitiyor ama siz devamını biliyorsunuz: Gezi Parkı gerginliği, 17 ve 25 Aralık operasyonları, dövizi zıplatıp Merkez'e 5.5 puanlık faiz artışı zemini, notçusundan paraleline dek Türkiye'yi itibarsızlaştırma gayreti, kırılgan beşli söylemi... Hatta MİT TIR'larını aratacak kadar Paralel ihanet girişimlerine rağmen durdurulamayan Türkiye.
Durdurulamayan ama yavaşlatılan
Türkiye aynı zamanda... 3 bin 500 $'dan tırmandığımız 10.500 $ fert başına milli gelirde takılıp kalmamız... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle "patinaj" süreci... Kur, kuraklık, döviz savaşları, korumacı yaklaşımlar ve daha pek çok küresel ekonomideki olumsuzluk bu patinajda etkili olabilir.
Fakat bütün süreci, bizim dışımızdaki etkenlerle açıklamak doğru olmaz. Neticede yapısal alanın restorasyon ihtiyacı, kendini belirgin kılıyor ve yönetimde devrimci adımlar atılması gerektiğini gösteriyor. Patinaj benzetmesinden gidersek... Ya yolu düzeltirsiniz veya aracınızı, arazi vitesine geçirirsiniz.
Karar süreçlerindeki çok başlılık, liderin ve tepe yönetiminin elini kolunu bağlayan hantal bürokrasi, vesayet döneminden kalan ve icrayı yavaşlatan hız tümsekleri hatta büyümenin önündeki takozlar...
Bunları bertaraf edip orta gelir tuzağından çıkmak için gayret etmesine rağmen patinaj yapan ülkenin karar süreçlerini iyileştirmesi, bu takoz vesayetlerden kurtulması, başkanlık sisteminin G20'nin en zengin ilk 10'unda gösterdiği performansı Türkiye için talep etmesi şarttır.
Arabanın motoru
ne kadar güçlü olursa olsun, direksiyondaki çok başlılıklar, bürokrat ve paralellerin el frenini çekili tutması, bu gücü tekerleklere aktarmamıza engeldir. Yeniden hızlı büyüme için Türkiye'nin bu patinajdan çıkması ancak ve ancak başkanlık vitesiyle mümkün olabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN