ŞEREF OĞUZ
ÖNERİ-YORUM ŞEREF OĞUZ

Akıncı markalar

Eğer Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında dünyada ilk 10 ekonomi arasında olma iddiamız varsa, bunu küresel arenada ilk 10'a marka sokmadan başaramayız. Sorun, küresel marka oluşturmanın GSMH'yi zıplatmaktan daha da çetin oluşudur. Zira gelir artışı gerek şart olsa da "zaman" yeter şarttır.
Turkcell'in New York Borsası'ndaki 15'inci yılı gong töreni için buradayız. A Haber Ekonomi Müdürü Özlem Doğaner ve meslektaşımız İlkin Öndeş ile meşhur 5'inci Cadde'deki Türk markamız Simit Sarayı'nda kahvaltıdayız. Son derece şık tasarlanmış Simit Sarayı'nda müdür Hüseyin Enç, New Yorkluların simidi ne kadar çok sevdiğini anlatıyor.
Söylediği, simit gibi bizim geleneksel yiyeceğimizin, onlarca uygulamasıyla küresel görücüye çıktığı bu gibi yurtdışı mağazalarda son derece beğenildiği... Amerikalılar bu ilginç lezzeti benimsemiş ve bu da Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu'ya yeni yatırımlar için cesaret vermiş...
Simit gibi tamamen bize ait bu ürün, küresel marka olur mu? Eğer lezzeti ve ürünü "simit dünyası" üzerine inşa eder ve sabrederseniz olur... Vitrindeki ürünleri incelediğimde şunu fark ettim: Abdullah bey, simide dair her şeyi yapmış ve her şeyin de simitle bağını kurmayı başarmış. Geriye, marka olmanın sancılı yönü, sabretmek kalıyor.
Kahvaltı yaparken İstanbul'dan konuştuğumuz Abdullah bey, 5 yıllık hedeflerinin 1500 mağaza olduğunu söylüyor. 2015'i 108'i yurtdışında olmak üzere 450 mağaza ile kapatacak biri için pekâlâ varılacak bir hedef bu... Nitekim bir sonraki mağaza Time Square'da yani dünyanın metrekare kirası en pahalı meydanında açılıyor gelecek yıl. Şirketin operasyonları da Londra'da merkezîleştirilecek.
Yıllardır küreselleşme için geliştirerek kullandığım bir slogan var; Küresel düşün, yöresel davran, töresel yaşa... Marka olmak için aslında bu kural, işe yarıyor gibi... Simidi, küresel düşünüp buraya taşımış, yerel davranıp lezzetini en üst düzeyde sabitlemişler ve töresel yaşayıp Türk misafirperverliğiyle New York'un gönlünü kazanmışlar.
5'inci Cadde'deki Simit Sarayı açılalı 1 yıl oldu. Şimdiden küresel yatırımcıların dikkatinde... Bana göre küresel marka olmak için bir sonraki adım "sat ve kurtul" "değil, sabredip geliştirmek ve bunu yaparken stratejik işbirliklerine gitmek... Peki kamu Simit Sarayı için ne yapabilir?
Bana göre marka olmak için işe yeni başlayanlardan ziyade, zaten başarısı küreyi kaplamış THY, Simit Sarayı benzeri "marka enerji odaklarımızı" seçerek desteklemek şart. Sonuçta simit ikonlaşmış bir Türk ürünü... Girişimcilerimiz küreyi fethedecekse böylesi akıncı markalara gözümüz gibi bakmalıyız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN