Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÜRETİMİN KENELERİ 5

Sandıktan 2023 hedeflerine toplumsal destek çıktı. 25 dönüşüm paketi, 1300 stratejik eylem planı ile yeni hükümet programı şekilleniyor. İkinci nesil nitelik reformları, üretimi baş tacı edecek, üreteni destekleyecek. Ancak üretimin sırtındaki kenelerden kurtulmadıkça reformların etkisi sınırlı kalacak.
Son 4 yazımda, paradan para kazanan rantiyeleri, işini eksik ve kötü yapanları, kendini geliştirmeyen vasatları ve değer üretmeyen odaları yazdım. Bugün, 657 sayılı yasanın ürettiği bürokrasi prangasının en etkin aktörlerinden, tembel memurlardan söz edeceğim.
Memur denince akan sular durur. Derhal savunmaya geçilir ve neredeyse vekiller kadar dokunulmazdırlar. İşini eksik ve kötü yapsa da... Hatta yan gelip yatsa da...
Öncelikle devletin nitelikli memura dünden daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyleyerek başlayayım. İşini doğru dürüst yapanları özenle ayrı tutuyorum. Tembel memur tanımına uymayanların öfkelenmesi gerekmiyor.
Tablo ortada... Devletin her türden toplam 3 milyon 256 bin 88 memuru var. Bunlardan 280 bin 39 işçi ve 22 bin 941 geçici personel dışındakilerin tamamı, 657 sayılı kanun ile iş güvencesi altında.
Öyle bir iş tanımı düşünün ki, maaş garanti, emeklilik garanti, maaş zammı garanti, işten atılmamak garanti, hafta sonu tatili garanti, 9 günlük idari izin destekli uzun tatil garanti...
Yan gelip yatabilir, yüz kızartıcı suç işlemedikçe kimse kılınıza dokunamaz. Öyle ki memuru, memur olmayanlardan koruyan yığınca yasa ve düzenleme var. Bürokrasinin her hal ve şartta kendini var edecek refleksleri içinde işini yapmak zorunda değil ki. Çalışmaz, kenedir. Çalışınca verdiği zarar da az değildir. Çünkü bürokrasi üretir.
Bakmayın siz performans sistemi veya idari soruşturmaya... Eğer tembel memur iseniz, sistem sizi koruyacak, üretimin kenesi olarak varlığınızı sürdürebileceksiniz. Özel sektörde olsaydınız, ücret, emeklilik, zam, işiniz, haftasonu tatili ve 9 güne uzatmalar asla garanti olmayacaktı.
Rahmetli Adnan Kahveci, devletin bütün işlerini, üstelik daha etkin yapabilmesi için 700 bin memurun yeteceğini hesaplatmıştı. Bugün 4 katından fazla memur var ve anlaşılan 1 çalışan (ve gerekli) memura karşılık 3 tembel (ve gereksiz) memur söz konusu... Tembelin sığınağı şu 657 sayılı "yarınların" takozunu kaldırmanın zamanı gelmedi mi?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN