Her musibetin bir hayra vesile olduğu bilinir. Sınırımızı ihlal ile başlayan ve Putin'in uçağını düşürmemizle neticelenen Rusya musibeti de pek çok açıdan hayra vesile olacak gibi görünüyor.
Bunlardan biri, yumurtaları tek kefeye koymamak gerektiğini bize göstermesidir. Yıllarca doğalgazı ülkemizde yaygınlaştırdık ve vazgeçilmezimiz kıldık. Bunu yaparken depolama adımlarının da beraberinde atılması gerektiğini gördük.
Petrol de dâhil enerji konusunda farklı pazarların daima hazır ve nazır tutulması gereğini bir kez daha fark ettik. Rusya'nın bizi tehdit ettiği alanlarda, yeni çözümler geliştirme ihtiyacını hissettik.
Gerek Katar gerek Azerbaycan ve yakın gelecekte diğer temaslarımızla enerjide eksen kaymasını sağlamada yeni diplomasi becerileri kazanacağımız kesin... Öyle ki Rus ayısı, caddedeki tek dükkânın kendisi olmadığını görecek ve bu alandaki şantajının boşa çıkacağını kavrayacak.
2008 Eylül'ünde ABD'de başlayan ve 2009'da Avrupa'yı saran küresel kriz, ihracatının üçte ikisini bu ülkeye yapan Türkiye'yi derinden etkiledi. Ancak bu musibet bize ihracatta eksen kaydırma becerisi kazandırdı.
1998'deki Rusya ekonomik krizi patladığında bu musibetten en fazla zarar gören ancak en çok ders çıkaran Uşak ilimiz oldu. Tek pazarı Rusya ve tek ürünü kumaşlık deri olan kentimiz, musibeti hayra çevirip, yeni beceriler geliştirerek kentler arası yarışta yerini aldı.
Türkiye'ye yönelik yaptırımların külfetini elbette biliyoruz ve şükür ki bu maliyetleri karşılayacak gücümüz var. Fakat ilave olarak kazancımızın çok fazla olacağını düşünüyorum.
Daha güçlü savunma gücümüz yanı sıra çeşitlendirilmiş enerji pazarları, yeni ticari ilişkiler, alternatif ülkelere yönelme ve ihmal ettiğimiz LNG depolama yatırımlarımız... Rusya ise caddedeki tek dükkânın kendisi olmadığını anladığında küresel ambargodan daha da bunalacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN