Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobil Dünya Kongresi için Barselona'dayız. Onlarca salonda yüzlerce stant ve binlerce insan, "Mobil her şeydir" mottosu ile buraya gelmiş. Bilişim teknolojisinin en ileri örnekleri, akıllı telefonların son modelleri ve sanal gerçeklik denilen yeni modanın birbirinden ilginç uygulamaları...
Gördüğüm, bu dünyada eğer üretici değil isek başımız fena halde belaya girecek. Zira her biri cari açık kokan bu teknolojileri ithal edecek, tonlarca para ödeyeceğiz. Güney Kore ile stratejik işbirliği anlaşması imzalayan Türk Telekom Genel Müdürü Rami Aslan ile ar-ge şirketi Argela'da sohbet ederken cari açığa vurgu yapıyor: "Tam da bu yüzden ar-ge ile dışa bağımlılığı azaltmaya çalışıyoruz."
Yazının başlığına gelince... İngiliz yazar George Orwell, içinde bulunduğumuz dünyayı 1948'de roman olarak kurgulamış ve kitabın adını da 1984 koymuştu. Romanı yazdığı yılın son 2 rakamını değiştirerek ulaştığı 1984 yılında "büyük ağabey seni gözetliyor" cümlesini kurmuştu. Gerçi onun söylediği tarihten çeyrek asır geçmiş olsa da dedikleri çıkmış hatta daha fazlası gerçekleşmiş oldu.
Barselona'da gördüğüm, yalnızca devletin veya güvenlik güçlerinin değil, hepimizin büyük ağabey haline geldiğimizdir. Öyle ki cebimizdeki cihazlar yetmiyormuş gibi sanal gerçeklik gözlükleriyle evreni algılama şeklimiz dönüştürülüyor.
Bilgiye parmakların ucuyla erişim gitmiş, 3 boyutlu ortamda ve zihninde oluşturulan bilgi evreninde dilediğini yapabiliyor, yaşayabiliyorsun. Cep telefonu veya benzeri ağ cihazlarının çocuklara kadar indiği ortamda akıllı yazılımlar ve yapay zekâ da işin içine girince, bizi izleyen büyük ağabeyler çoğalıyor. Daha da ilginç olanı bizler de birilerinin büyük ağabeyi olacak imkânlara erişiyoruz.
Bu dünyayı benimsemiyor olabilirsiniz. Sevmek zorunda değilsiniz. Ancak asla kayıtsız kalamazsınız. Zira ya kapsama alanındasınız ya da kapsanma alanında... Üstelik zihninizden ne geçiyorsa, onu hayata geçirebilecek güce erişerek... Yeni cesur dünya dedikleri bu işte.
Yerim bitti sözüm bitmedi; bu dünyada kural koyucular arasında değilseniz, bilin ki başka büyük ağabeylerin kurallarına uyan olacaksınız. Bilginize...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN