Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gezisini, bakanların da katıldığı sohbet toplantısında değerlendirdi. Anayasadan AB ilişkilerine dek güncel konulara yönelik soruları cevaplandıran Başbakan, Doha'daki sohbette Merkez Bankası ve TTIP anlaşmasına dair gelişmeleri şöyle yorumluyor:
"Merkez Bankası atamasının nasıl rasyonel, ehliyet esasına dayalı olarak gerçekleştirildiğini gördünüz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettik, olabilecek alternatifleri gözden geçirdik.
Murat Bey'i (Çetinkaya) 90'lı yıllardan beri tanırım. Son derece iyi bir bankacıdır, dürüsttür, ehliyetlidir. Erdem Bey (Başçı) de aynı şekilde akademik hayatımdan tanıdığım bir isimdi ve görevini onurla yerine getirdi.
Murat Bey, özel sektördeki bankacılık görevlerinden sonra Merkez Bankası'ndaki tecrübeleri ile birleştirip hak etmiş bir şekilde bu göreve geldi. Bu açıdan bakıldığında piyasalara son derece olumlu bir hava verdi. Piyasalarda dalgalanmalar kontrol edilebilir düzeyde…
Pazartesi günü Murat Bey ile yeni dönemde çalışma çerçevemiz konusunda istişarelerde bulunduk. Merkez Bankası Başkanı, kabineye de 6 ayda bir sunum yapar. Başbakanın da bir nebze danışmanı hüviyetindedir. Birbirinden kopuk, birbirinden gizli görüşmesi gereken insanlar değiliz. Merkez Bankası rasyonel kendi kuralları içinde işler ve o anlamda biz ona müdahil olmayız.
Nitekim alınan faiz kararları doğru kararlardır. Bandın aşağıya çekilmesi bizim de savunduğumuz görüşlerdi çünkü 'de ekonomide en temel mesele fiyat istikradır. Bir de piyasadaki kredilendirmeyle ilgili bir boyut var. Burada bizim için önemli olan, faizler öyle bir yerde olmalı ki, mevduatı caydırmasın ve krediyi de pahalandırmasın.
Nitekim alt bandın sabit tutulması mevduatların tutulmasına katkı sağlamıştır. Üst bandın aşağıya çekilmesi de kredi maliyetlerinde düşme sağlamıştır. Bu koridor kapandıkça da daha öngörülebilir bir tablo ortaya çıkacak. Böylece hem portföy hem de doğrudan yatırımları daha fazla çekeceğimize inanıyorum.
Gıda fiyatları konusunda da son Bakanlar Kurulu toplantısında et fiyatlarıyla ilgili ek tedbirler alma konusunu ele aldık ve bazı tedbirler de alıyoruz. Et fiyatları başta olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanımız bir sunum yaptı. Burada çok net tavır alacağız. Tüketicimizin üzerinden herhangi bir aracı grubun kâr elde etmesine izin vermeyeceğiz.
TTIP konusunda ise son günlerde en önemli konulardan biri Binali Bey (Yıldırım), Mehmet Bey ( Şimşek) Bey'in ve Mustafa Bey'in (Elitaş) katıldığı İstanbul'daki AB-Türkiye ekonomik zirvedir. Bu da AB paketinin bir parçası... Orada da gümrük birliğini güncelleme konusunda prensip kararına vardık. Bu toplantılarda da TTIP ve Türkiye-AB ilişkilerini doğru zeminde tutmayı amaçlıyoruz. Türkiye bu kervanın dışında kalamaz.

20 MİLYAR $'LIK POTANSİYEL
Katar'ın ev sahipliğini yapacağı 2020 Dünya Kupası ve 2030 Katar Vizyonu çok büyük bir yatırım potansiyeli barındırıyor. Katarlılar da bu potansiyelin en iyi Türk müteahhitler tarafından değerlendirilebileceğini düşünüyor. Sayın Emir ile görüşmelerimizde Türk müteahhitlerine güvenini açıkça ifade etti ve Türk müteahhitlerin öncelikli olacağının güvencesini aldık.
Ayrıca sadece müteahhitlik hizmeti değil, Dünya Kupası'nın güvenlik hizmeti başta olmak üzere diğer servislerini de Türk firmalarının yapabilmesi için de görüşmeler sürdürülüyor.
Genelde Türkler gelir, binayı yapar hizmeti başkası verir anlayışı vardı; hayır binayı da hizmeti de biz yapabiliriz. Katar gibi bir ülkede çok farklı sektörlerdeyiz. 'den Katar'a tarım ürünü ihracı da mükemmel bir alan. İkili ilişkilerimizde ciddi bir momentum var. İnşallah Katarlıların yatırımları da artarak devam edecek.

***

HDP ŞİDDET KÜLTÜRÜNÜ MECLİS'E TAŞIYOR
Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki kavgayı değerlendiren Başbakan "Burası rastgele bir mekân değil, burası Meclis. Şiddet görüntülerine izin verilirse bunun sonu gelmez" diyor. Ve ekliyor: "HDP ise dışarıdaki şiddet kültürlerini Meclis'e yansıtmaya çalışıyor. Buna izin verilmez. Burası onların at oynatabileceği mekân değil. Ne söylemek istiyorlarsa söylerler. Ama kimsenin şüphesi olmasın, komisyon çalışmalarını kararlılıkla sürdürecek.

REVİZYONA DAYALI DEĞİL TUTARLI PÜR ANAYASA
Davutoğlu, anayasa çalışmalarında ortaya çıkan metinlere yönelik soruya şu cevabı veriyor: "Revizyona dayalı bir anayasa yerine kendi içinde tutarlı bir anayasa yapma kararı aldık. Partili Cumhurbaşkanı nihayetinde bir revizyondur. Var olan sistemi bir unsurla revize etmektir. Bizim öncelikli hedefimiz revizyon değil, çarpık bir sistem olduğunu söyleyegeldiğimiz bir yapı üzerinde yeni bir adım atmaktansa anayasayı başkanlık sistemi etrafında kurgulamaktır.

Başbakan Davutoğlu'nun Katar gezisi sonrası medya ile sohbet toplantısına bakanlardan Mehmet Şimşek, Naci Ağbal, Binali Yıldırım, Mustafa Elitaş, İsmet Yılmaz ve müsteşar Feridun Sinirlioğlu katıldı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN