Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoksulluğu, "bir şeylerden yoksun olma" ve bu şeyler her ne ise onlardan mahrumiyet olarak tanımlıyoruz. Kimine göre bu günlük bir "kalori" hesabıdır. Kimine göre de hane halkının, bilmem kaç bin liralık kazancı olamama halidir. Kimisi de bilgisizliği, ilgisizliği yoksulluk olarak tanımıyor.
İnsanın, ihtiyaçları sınırlı fakat istekleri sonsuz... Kaynakları kısıtlı fakat iştahı sınırsız... Kısıtlı kaynaklarla sonsuz istekleri arasındaki "temel ihtiyaçlarını" karşılayamama hali de yoksulun tanımını oluşturuyor.
Herkesin yoksulluk tanımı ayrı; yükselen değerleri topluma dayatıp, bir şekilde kendi içinde dengeye gelm "ihtiyaç tatmini"ni bozarak, sonsuz istekleri "ihtiyaçmış gibi" gösterip, buna ulaşamayanları zaten "yoksullaştırdık."
Bu da yetmedi, onlara ve aş üretme konusunda gayret göstermek yerine, "sırtımızda taşıdığımız, bizi Batı'ya mahcup eden..." diye aşağıladık.
Şimdi de onlar için farklı bir şey yapmıyoruz. İş vermiyoruz, önemsemiyoruz, görmezlikten geliyoruz. Hâlbuki bize "komşusu aç iken uyuyan, bizden değildir" demişlerdi. Onlar için zekât kurumumuz vardı.
Eğer onları yoksulluktan kurtaramaz isek, toplumsal olur, bize de rahat yüzü veremezlerdi. Buna rağmen, yoksul komşumuza yardım etmek yerine, potansiyel suçlarından korunmak için, güvenlik teknolojileriyle donattığımız gettolarımıza kapandık. Yolda giderken camımıza yapışanları, vicdani körlükle ya suçladık ya da örseledik.
Bayram yoksullara da gelir! Suriye'den gelen konuklarımıza, Afrika'daki açlara yardım önceliğimiz... Ancak bayram, bizdeki yoksullar için de bayramdır.
Bir öykü geldi aklıma: Adamın biri son model arabasıyla, karlı bir kış günü, sokakta camına yaklaşan bir kız çocuğu görür. Ayakları çıplak kızın soğukla nasıl baş edebildiğini merakla, içi sızlar. Ve bir şeyler yapacakken, yeşil ışık yanar ve gaza basar. Ama vicdanı hâlâ "kırmızı ışıkta" kalmıştır;
"-Allah'ım, bu yoksullara yardım için neden bir şeyler yapmıyorsun?" Ve içine o anda bir ses ilham olur: "-Seni yarattım ya!"

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN