Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı dün G20 Zirvesi'nde Pekin-Londra demiryolu hattından bahsetti ve tarihi İpek Yolu'nun güncel projesinin yeni bir şey olmadığını, bizim kendimize düşeni yapma yolundaki gelişmeleri aktardı dünyaya...
Biri Boğaz'ın altından geçen Marmaray olmak üzere Yavuz Sultan Köprüsü'ndeki geçişleri aktarıp "Londra'dan çıkan Pekin'e bu raylı sistemle ulaşabilir" dedi.
Bir diğer adım olarak, Kars- Tiflis- Bakü hattından söz etti, Kars- Edirne raylı sistemini dillendirdi. Sözlerini, İpek Yolu'nun bu yeni yüzü sayesinde ve Londra'nın bu noktada daha güçlü hale geleceği vurgusuyla bitirdi.
Cengiz Han için "ikinci bin yılın en büyüğü" derler. Geçen bin yılda İpek Yolu'nun ele geçirip güvenliğini sağladığından ötürü... Örnek ilginç, Macar bakire, elindeki kristal vazoda taşıdığı altınları, kırmadan, çaldırmadan, tecavüze uğramadan Pekin'e ulaştırabiliyordu.
Günümüzde küreselleşmeyi motorlu araçların her türü ve havayolundan, deniz, kara ve demiryoluna dek her yöntemle sağladık. Telgraf sayesinde insandan daha önce bilgisinin yol almaya başlamasıyla devreye internet girdi ve bugün bitler baytlar ışık hızında yol alıyor.
Fakat Tesla'nın prototip ışınlaması henüz hayal olduğundan, atomların yer değiştirmesi için hâlâ yollara ihtiyacımız var. Burada ticaret yollarının hâkimiyeti önem kazanıyor. Tam da bu noktada, Çin ile arasında uzanacak 6 bin kilometrelik demiryolu projesini görüyoruz.
Bizler demiryolu devrimini kaçırdık. Ancak şimdi bu devrimi "hızlı tren" atılımıyla yakalıyoruz. Havayolu ve otobüs ağının zaten insanları hızlandırdığı 'de bana göre "yüklerin hızlanması" daha da hayatidir.
Çin ile Türkiye arasında 2039'da tamamlanacak yeni demiripek yolu, 150 milyar $'lık dev bütçesine değecek zenginlik oluşturacak. Türkiye bu projeye sahip çıktı ve Pasifik yüzyılının dev aktörü Çin ve civar coğrafyaya, 30 saatte ve makul fiyatta yükleri taşıyabilme becerisi kazandıracağını beyan etti.
200 km/s ile yolcu, 160 km/s ile kargo taşınan bu Demir İpek Yolu'nda Türkiye, tıpkı enerji, petrol, doğalgaz hatları gibi "yük hatları" ile "kural koyucu" rolünü pekiştirecek. Cengiz Han'ın kılıçla sağladığı küreselleşmeyi bizler pekâlâ bilgi ve cesaretle inşa edebileceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN