Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce şu prensipte anlaşalım:Sıradan işler yaparak sıra dışı olamazsınız. Peki, sıra dışı olmak mı gerekir? Eğer 2023 gibi hedeflerin varsa evet. Eğer bu hedefleri 3 tarafı denizler ve 4 tarafı sorunlarla çevrili bu coğrafyada gerçekleştirecek isen binlerce kez evet.
15 Temmuz'da darbeci haydutları tepelemek, sıra dışıydı. Yenikapı'da her görüşten insanı bir araya getirip bölücülere birleşerek tepki vermek sıradışıydı. Geceler boyu meydanlarda demokrasi nöbeti tutup sabah mesaiye gitmek, sıra dışıydı.
Peki ya vasat? Sıra dışı olmak adına sıradan işler yapanların beyhude uğraşıdır, olağanüstü başarılar yerine sıradanlıkla, vasatlıkla yetinenlerin egemenliğidir.
Pi sayısını vasati 3 alırsan, uzaya çıkamazsın. Bilgi yerine kanaat ile yetinirsen, vasat kalır, kıt kanaat geçinirsin. Vasat öğretmenin vasat öğrencisi, vasat yöneticinin yanında işe başlayan vasat çalışan... Bireyleri vasatlardan oluşan bir şirket için vasatlık, bu yüzden kader olur.
Her toplumun %2'si, sıra dışı zekâlardan oluşur. Sorun, bu %2'ye ne yaptığına dairdir. Eğer onu olağanüstü eğitir, sıra dışılığını besler ve sıra dışı işler yapsın diye sıradanların yöneticisi yaparsan, vasat gelir tuzağından çıkarsın.
Ya da vasati 50 çöp ile yetinir, küresel rekabette kırık çöpü çeker, uygarlığı ıskalarsın. Vasat ortalama demek... Hem de ölümcül ortalama...
İnsan başını eksi 25 derecede soğut, ayağını artı 100 derecede kaynat, göbeği ORTALAMA 37.5'tir ama ölüdür. Çok iyileri, iyileri ayrıştırmadan, yeteneksiz ve kötülerle harmanlamak tam da budur. Ortalamayı tutturmuş, vasatı sağlamış ama olağanüstü başarıyı öldürmüşsündür.
Kem alât ile kemalât (sıradanlıkla mükemmellik) olmayacağına göre ortalamanın üzerine çıkmak için her alandaki vasatlıklarımızla yüzleşmemiz şart.
FETÖ haydutları ülkeyi işgale kalkınca sıra dışı zihnimiz, "önce vatan" dedi Ömer Halisdemir'leri, Erol Olçok'ları, İlhan Varank'ları var ediverdik. İnsanın zihni çabuk değişir ama hayatı alışkanlıkları yönetir.
Ben Yenikapı ruhundaki sıra dışı tutumumuzu, üretimden yönetime, eğitime dek yeni alışkanlığımız haline getirip vasatlıktan, orta gelir tuzağından kurtulacağımıza inanıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN