Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MELİHA OKUR

Dolaylı vergi açmazı!

Türkiye, 10 yılda ortalama yüzde 5'in üstünde büyüdü. Genişlemeci bir ekonomi döneminden geçildi. S Bilişim'in raporunda, özellikle gevşek sınır politikasıyla Doğu Türkiye ekonomisinin rahatlatıldığına dikkat çekiliyor. Ancak dış politika ortamı değişti. Şimdi Suriye, Irak, İran ekseninde farklılaşan dinamikler izleniyor. Haliyle dış politika tablosu ekonomik konjonktürü daraltıyor.
Bu durumda Türkiye ne yapacak?
S Bilişim, bölgedeki kaos ve güvenlik nedeniyle, sınır yönetiminin sıkı tutulduğunu, kayıtdışı Doğu Türkiye Ekonomisi'nin bu yüzden boğulduğunu söylüyor; "bunun siyasi yansıması çok net" diyor.
Çünkü Kürt siyasi evreni, çoktan kendi ayrı ajandasını devreye sokmuş. Merkezin dışında ortalığı kasıp kavuruyor. Ankara, her şeyin farkında. Siyasetçi kan içiyor, "kızılcık şerbeti içtim" diyor. Yumuşak bir geçişle durumu idare ediyor. Peki, sürdürülemeyecek olan ne? Dolaylı vergilerdeki artış.
Herkesin dikkatine!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN