MELİHA OKUR

TPAO özelleşecek!

Yeni yasa daha çok yatırımcı çekmek adına petrol arama ve üretimini serbestleştiriyor. Yabancılar eski yasaya göre arama yapmak için Bakanlar Kurulu'ndan izin alırdı. Şimdi izin almalarına gerek yok. 1954'te çıkan 6326 sayılı eski yasaya 1974 Kıbrıs krizinde ambargoya maruz kaldığımız için "Milli Koruma" başlığıyla alt bölüm eklenmişti. Bu bölüm yeni yasada yok.
TPAO ise artık devlet adına faaliyet gösteren bir şirket değil. Jeofizik, Jeoloji, Petrol Mühendisleri Odası, Türkiye Jeologlar Derneği ve Petrolİş Sendikası, bir yıldır üzerinde çalışılan yeni yasada ortak hareket etti.
Diyorlar ki: "Bazı önerilerimiz son dakikada dikkate alındı. Ancak özelleştirme yolu açılan TPAO'nun zayıflatıldığını düşünüyoruz."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN