Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlük isteyen gençler, siyasetçiye, bürokrasiye ve medyaya dedi ki: "Eskidiniz." Siyasetçinin bundan sonrası için toplumun dinamik kesimleriyle kuracağı ilişki açısından işi zor. Sosyal medya dengeleri değiştirdi. iletişim dili farklılaştı. Gerek ABD Başkanı Obama gerek Türkiye Başbakanı Erdoğan için de fark etmiyor durum...
Gezi'den önce politika denildiğinde daha çok siyasi söylem ve sonuç anlaşılıyordu.
Gördük ki ülke nasıl yaşanacağına dair bir gelecek kaygısıyla hareket ediyor.
Topluma gelecek vaat edenlerin ekonomik ve özgürlük açısından yüksek hedef koyması gerekiyor.

***

Demokrasi ve ekonomi ilişkisi bir bütün.
Kimileri, "Uluslararası sermaye yeni bir yapı oluşturacak" tezini işliyor.
Kimileri de, "Ulusal değerlere bağlı bir yapıyla yola devam" diye bastırıyor.
Tartışma bu zemine kayarken, kafamızı yine kuma gömdük! Küresel ekonomi ve siyasetteki gelişmeleri görmezden geliyoruz.
***

Gezi'ye bakarken çok şeyi kaçırdık...
Küreselleşen yoksulluk, kapitalizm karşıtlarını her defasında ayağa kaldırıyor. İşte G-8 Zirvesi. Suriye ile ilgili çıkacak kararı bekliyor dünya. Ancak küresel aktörler bir de bugün toplanacak ABD Merkez Bankası'na (Fed) odaklandı. Süper gücün ekonomisi toparlanıyor. Her ay 85 milyar dolar tahvil alan Fed, ne kadar kısıtlamaya gider? Sıfır faizden vazgeçer mi? Fed'in yolu dünya ekonomisinin rotasını belirler.
Toplantıyı yakın markaja alanlar, "Suriye kimyasal silah kullandı" diyen ABD'ye Rusya ne diyecek? İran'ın müzakereci, ılımlı yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dünyaya nasıl mesaj verecek?" diye beklemeye geçti. Gözden kaçırmayalım.
İran'a, Türkiye'ye karşı temkinli bir lider geldi. 2 Temmuz'da ambargo şartları ağırlaşıyor.
Altın, petrol türevi, demir çelik ürünlerine tam yasak geliyor.
***

Peki, ambargodan Türk ihracatçısı etkilenir mi? Petrol ithalatında bize çizilen çerçeve esnek. Geçen yıl İran'la dış ticaretimiz 10 milyar dolar. Bunun 7 milyar doları altından. 650 milyon dolarlık gelir ise 950 bin ton demir çelik ihracatından. Demir çelik üreticisi yılda 35.8 milyon ton ham çelik, 16.5 milyon ton da demir çelik ürünü üretiyor. 2012'de 11 milyar dolar ihracat yaptı. Üretimde dünya sekizincisiyiz; ihracatta da yedinci..
Çelik İhracatçılar Birliği
ile Ekonomi Bakanlığı el ele verdi. Hafta boyunca Washington, New York, New Orleans'ta bir dizi görüşme yapacak.
Gündem, 17 yılda 20 şirkete açılan ve arkası keslimeyen anti damping soruşturmaları.
Bu tablo birilerini rahatsız ediyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN