İBRAHİM ALTAY
OKUR TEMSİLCİSİ İBRAHİM ALTAY

Siyam nedir?

Telefonla ulaşan bir okurumuz feveran etti: "Hayvan mı bu çocuklar beyefendi! Siyam ikizleri diye başlık atmışsınız."
Okurumuzun şikâyeti SABAH'ın birleşik doğan ikiz kardeşlerin hikâyesini anlatan 28.11.2013 tarihli Siyam İkizleri Ayrılmak İçin Yardım Bekliyor haberi hakkında.
Biraz konuşunca anladık ki okurumuz siyam kedisi ile siyam ikizini karıştırmış. Benzer şekilde düşünen başka okurlarımız da olabileceğinden açıklayalım: Siyam bugün Tayland olarak bildiğimiz ülkenin 1939'dan önceki adıdır. Literatüre giren ilk yapışık ikiz vakası 1811 yılında Siyam'da yaşandığı için bu şekilde adlandırılmış. O coğrafyada bulunan özel bir tür olan siyam kedisi ile alakası bundan ibaret.
Kaldı ki gazetemizin genel eğilimi, hayvanlarla ilgili haberlere de insanlarla ilgili haberlere olduğu kadar özen göstermek yönünde.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN