Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telif hakları ciddi ve önemli bir mesele...
Bir süredir ABD'de görülmekte olan ve geçtiğimiz hafta sonuçlanan bir dava bu önemi bir kez daha ortaya koydu.
2010 Haiti Depremi'nden sonra çektiği fotoğrafları Twitter'da paylaşan serbest fotoğrafçı Daniel Morel; bu fotoğrafları kendisinin izni olmaksızın Twitter'dan alıp abonelerine servis eden AFP'yi ve Getty Images'ı mahkemeye vermişti. O sırada pek çok gazete ve televizyon tarafından kullanılan bu fotoğraflar için mahkeme, adı geçen ajansların Morel'e 1.2 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi.
Bu karar kulağımıza küpe olmalı; konuyu ve sözü edilen rakamları aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu vesileyle sayfa editörü arkadaşlarımıza bir hatırlatmada ve çağrıda bulunmak istiyorum:
- SABAH muhabirleri tarafından çekilen fotoğraflara öncelik verelim.
- Kaynağını bilmediğimiz, telif sorunları doğurması muhtemel fotoğraf ve görselleri kullanmayalım.
- Google, Facebook, Twitter gibi mecralardan birincil kaynak olarak yararlanmayalım.
- Sadece fotoğraf temini sırasında değil; sayfada yer vermeyi düşündüğünüz bütün görsellerin denetim ve onayı konusunda da SABAH fotoğraf editörü Kutup Dalgakıran'la koordineli çalışalım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN