Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salih Memecan, sağolsun, benimle bir yazı paylaştı. The Local News Lab'de yayımlanan yazının başlığı: Gazeteciliği Toplum İçin Değil Toplumla Birlikte İnşa Etmek. Yazar: Josh Stearns.
Yazarın haklı tespitleri var. Maalesef, 'toplum için gazetecilik söylemi' giderek bir arkaik ideoloji kılıfına dönüşüyor. Ki toplumdan soyutlanmışsanız kamu yararını tespit etmeniz de giderek zorlaşır.
Dünya medya çevrelerinin uzunca bir süredir tartıştığı, Türkiye'nin tartışmakta geç kaldığı bir konu bu. Günümüz dünyasında gazeteciliğin hayatta kalabilmesi toplumla daha doğrudan ve sağlıklı ilişkiler kurmasına bağlı. Artık okuru sadece okur olarak görmemek, gazetenin yapılma süreçlerine dahil etmek gerekiyor.
Bunun çeşitli yolları var. Okur Platformu oluşturmak bunlardan sadece biri. Bir diğeri bloglar ya da microbloglar oluşturarak okurların görüşlerine alan açılması. Ya da dünyada bazı gazetelerin yaptığı gibi yaş ya da meslek gruplarına odaklanan projeler geliştirilebilir.
Bu konuyu dünyadan örneklerle işlemeye devam edeceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN