Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önceki hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında bütçe görüşmeleri sırasında başlayan Antalya tartışması yeni iddialarla sürüyor.
Baykal, bu tartışmayı gazetecilerle bir araya geldiği yemekte de gündeme getirdi. Ve Antalya'nın Kundu (Biz Kumla yazmıştık. Düzeltir özür dileriz) bölgesinin turizme açıldığını, 30-40 bin yatak olduğunu, altyapısı olmadığını, Erkan Mumcu'nun bakan olduğu dönemde toplanan 200 trilyonun nereye gittiğini sordu.
Bu iddia üzerine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel aradı.
Türel önce Baykal'ın sorusuna bir soruyla karşılık verdi:
"Antalya'da geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız CHP'liydi. Sözü edilen bölgenin belediye başkanı ise hem geçtiğimiz dönem hem de şimdi CHP'li. Burada böyle bir sorun varsa bugüne kadar CHP'li belediye başkanları niye bir adım atmadı? Sayın Baykal'ın önce bunu sorgulaması lazım."
Başkan Türel, bu sorudan sonra bölgenin altyapısı ve arıtma sistemi için ne yaptığını anlattı:
"Biz göreve geldiğimizde derhal burada bir arıtma tesisi yapılması için çalışmaya başladık. Yer yoktu. Sadece Lara'da TRT kampının arkasında, Orman Bakanlığı'nca ilgili CHP'li belediyeye tahsis edilmiş 400 dönümlük bir alan vardı. Belediyeye dedik ki, 'Biz başka yer bulamıyoruz, 100 dönümüne arıtma yapacağız, müsaade edin buraya tesisimizi yapalım.' İzin vermedi."
Araya girip soruyoruz; 'Nasıl olur, o belediyenin böyle bir sorunu yok mu?'
Başkan Türel "Parmağını oynatmadı" diyor ve devam ediyor:
"Arsayı vermeyince, ben de Orman Bakanlığı'na müracaat ettim. Bu tahsisin iptali ve bunun 100 dönümünün biz verilmesini rica ettim. Bunu da başardım. Orman Bakanlığı 100 dönümü bana tahsis etti. Böylece ilgili belediye sadece 100 dönümü değil tamamını kaybetti. Bu arada bir yılımız gitti. Tahsisi aldıktan sonra direkt projelendirdim, ihalesini yaptım. Mart sonunda da bu projeyi bitiriyorum. Bunu bitirdiğimi Sayın Baykal da gayet iyi biliyor."
Sözü 'Toplanan 200 trilyona' getirip soruyoruz; "O paralar gerçekten festivallere mi harcandı?"
"Sizin de yazdığınız gibi, 200 trilyon 'Hasan almaz, basan alır' örneği ile Erkan Bey döneminde tahsislerden elde edildi. Ama hükümetimiz göreve geldiğinden beri Antalya'da yaptığı yatırım tutarı 700 trilyon. Benim sadece geçen sene yaptığım yatırım 100 trilyon. Açık ortada. Festivallerle hiç alakası yok. İşin şu boyutu var, İstanbul'dan toplanan verginin hepsi İstanbul'a mı harcanıyor? Böyle bir mantık var mı? Bunu bir ana muhalefet partisi liderinin ciddiyetine yakıştırmak mümkün değil. Toplanan 200 trilyon da ziyadesiyle Antalya'ya geri dönmüştür."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN