Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihimizin en dramatik olayı 91 yıl önce 1914'te Sarıkamış'ta yaşandı. 90 bin Anadolu insanı, Enver Paşa'nın 'hayallerini' gerçekleştirmek ve Rusları, Osmanlı topraklarından çıkarmak için yola çıkmıştı. Ama 'tek kurşun atmadan' doğaya, hastalığa yenik düşerek şehit oldular.
Ve öylece unutuldular.
'Sarıkamış Dramı' onlarca yıl hiç hatırlanmadı. Daha acısı, toplumsal hafızamızdan adeta silinmişti. Oysa, tarihimizin kara bir sayfası da olsa, ortada bu topraklar için şehit düşen 90 bin insan vardı.
Nihayet geçen yıl, o topraklarda doğan Prof. Dr. Bingür Sönmez ortaya çıktı ve bu acı tarih sayfasını günümüze taşıdı.
Şimdi her yılın 26 Aralık günü 90 bin şehidi saygıyla anıyoruz.
Bu yıl Kars Ardahan Iğdır Vakfı ile Kars Valiliği Sarıkamış'ta anma törenleri düzenliyor.
Ayrıca Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in girişimiyle Sarıkamış Şehitleri için bir ilk daha gerçekleşiyor.
Diyanet İşleri Başkan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Valiliklere gönderdiği yazıda, tüm yurtta 23 Aralık günü yani bugün cuma namazında Sarıkamış Şehitleri için vaaz verileceğini ve dua edileceğini açıkladı.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN