Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP Suriye ve Kürt meselesinde bir türlü eski CHP yaklaşımlarını aşamıyor.
Suriye'de önüne çıkan fırsatı -hükümetin eksikliğini eleştirip, Suriye halkının yanında yer almakdeğerlendirebilirdi ama ne yazık ki o treni kaçırdı.
Peki, Kürt meselesinde ne yapıyor?
Birkaç ay önce Başbakan Erdoğan'la görüşme önemli bir hamleydi ama onun da arkası gelmedi.
En kötü ihtimalle AK Parti-
CHP bu meselede "ortak aklı" devreye sokabilirlerdi. Olmadı ve unutuldu. Şimdi Kürt meselesiyle ilgili "Yeni CHP"nin yeni rapor hazırlığı içinde olduğu konuşuluyor. Aslında bu rapor meselesi "Yeni CHP"yi iyi anlatıyor. İki yıldır bir Kürt raporu hazırlığından söz ediliyor ama ortada rapor yok. Bir ara başında bugünkü parti sözcüsü Haluk Koç'un olduğu bir heyet bile oluşturuldu ama yine bir sonuç çıkmadı.
Oysa CHP'nin, daha 1990'da o zaman adı SHP iken dönemin en radikal raporuna imza atan bir geçmişi var. Halen de sıkıştığında o raporla övünüyor.
Peki, şimdi neden iki yıl geçmesine rağmen bir rapor hazırlayamıyor? 90'larda dönemine göre en ileri şeyleri söylemeyi beceren bir parti neden 2012'de Kürt meselesine bir çözüm öneremiyor?
Bunda, CHP'nin sırtında Kürt sorununu yaratan parti olmanın yükü olduğu kadar, iktidarda AK Parti'nin olmasının da etkisi var. Daha ileri bir rapor yazsa tabanı ve geçmişiyle başı derde girecek, geride kalsa imajı daha da aşağı çekilecek.
Ayrıca AK Parti'ye destek olma ihtimali de korkutuyor. Bu yüzden işi uzattıkça uzatıyor. Birkaç gündür konuyla ilgili olarak CHP'lilerle görüşüyorum. Net cevabı olan yok. Kulislerde konuşulan şu: Şükrü Elekdağ, Sezgin Tanrıkulu hatta son olarak "dağa kaçırılışıyla" gündeme oturan Hüseyin Aygün'ün de içinde olduğu bir ekip var ve onlar bir raporu hazırlamak için çalışıyor.
Konuştuğum CHP'liler bunun doğru olmadığını, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun dışarıdan konunun uzmanı üç kişiye rapor hazırlattığını söylediler. Ortaya ne çıkacağını ise kimse bilmiyor. Durumu CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na sordum. Rapora ilişkin bir şey söylemedi ama klasik hükümet eleştirisini söyleyip, ekledi: "Türkiye AB standartlarından uzaklaştıkça bu sorun daha çözümsüz bir hal alıyor. Şiddet nedeniyle de makas giderek açılıyor. Ben şiddetin tamamen sonlanacağına da artık inanmıyorum.
Bir an önce Meclis'in devreye girmesi ve sorunu tartışması gerekiyor."
Bu yaklaşımdan da anlaşılacağı gibi kısa sürede CHP'den bir Kürt raporu çıkmayacak.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA