Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerel seçimler yaklaştıkça merak artıyor ve biz de ister istemez bazı isimleri sık sık yazıyoruz.
Şu sıralarda en çok merak edilen de CHP-Sarıgül ilişkisi...
Merak ediliyor ama adaylık meselesi uzadıkça işin tadı kaçıyor.
Mustafa Sarıgül'ün hâlâ "Ben CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayıyım" dememesi sadece CHP tabanından değil, her kesimden ciddi tepki topluyor.
Önceki gün yazdığım "CHP İstanbul'da Sarıgül'e mahkûm" yazısından sonra onlarca mail aldım.
Heyecan duyan, siyasetin hareketleneceğini söyleyenler olduğu gibi öfkelenenler de var. Öfkelenenlerin ortak noktası da şu:
"Tamam, CHP Sarıgül'e mahkûm ama neden çıkıp ben adayım demiyor?
Risk almadan siyasetçi olunmaz.
Adayım desin CHP yönetimi yapmazsa sorumlu olur. Onun için Sarıgül, ya çıkıp adayım diyecek ya da susacak."
Benzer bir ruh hali rakip partilerde var. AK Partinin etkili bir ismi şöyle diyor:
"Ne ortaya çıkıyor, ne vazgeçiyor.
Bir an önce aday olsa da kurtulsak..."
Sanıyorum bu beklenti daha fazla cevapsız kalmayacak. Çünkü önceki gün, Sarıgül, Türkiye Demokrasi Hareketi'nin il ve ilçe başkanlarına İstanbul Maslak'taki Sheraton Oteli'nde bir iftar verdi.
O iftara katılanlara göre,
"Sarıgül, Şişli'ye veda" etti.
Peki, karar ne zaman açıklanacak?
TDH'lılara göre önümüzdeki günlerde açıklanacak. Gülen Cemaati'nden 'yeşil ışık' İstanbul seçimleri bu kez gerçekten farklı olacak... Yeni siyasi aktörlere ve yeni siyasi dengelere yol açabileceği gibi siyasi yok oluşlara da neden olabilecek. Bu nedenle Sarıgül, riskleri aza indirmek için temkinli adım atıyor. O adımlardan biri de Gülen Cemaati'yle ilişki. Kulislerde denilen şu;
"Sarıgül, cemaate, cemaatte Sarıgül'e sıcak bakıyor." Son uyarıyı da CHP'yi ve Sarıgül'ü iyi izleyen deneyimli bir siyasetçi yapıyor: "Sarıgül, satın alabildiği oyu şu ana kadar aldı. Sokağa inmezse işi hiç kolay değil. Çok farklı kesimlerden oy alacağı doğru ancak CHP adayı olduğu için hem içeriden hem dışarıdan oy kaybedebilir. Bu gerçeği görerek hareket etmeli."
Bu yaz her açıdan sıcak bir yaz olacak.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA