Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bayram öncesi atv ve aHaber ortak yayınında Ortadoğu'daki gelişmelere, tezkereye, IŞİD saldırılarının sürdüğü Kobani'ye ve çözüm sürecine ilişkin çok önemli ve tarihi açıklamalar yaptı.
O açıklamalar iç siyasette yaratılmak istenen kafa karışıklığını giderdiği gibi dış siyaset odaklarına da açık mesajdı.
Bu açıdan Kobani kuşatmasıyla ilgili yaklaşımı hem etkili oldu hem de sonuç alıcı... Çünkü günlerdir Kobani'ye saldıran IŞİD üzerinden Türkiye'ye yönelik akıl almaz bir algı operasyonu yürütülüyordu. Başbakan Davutoğlu, aynen şöyle diyordu:
"Kobani'nin düşmesini istemeyiz. Kobani'den gelen kardeşlerimize kucağımızı açtık. Kobani'nin düşmemesi için ne gerekiyorsa da elimizden geleni yaparız."
Demokrat siyasi çevrelerin ve bölge halkının Türkiye'den beklentisi de buydu. Bu çıkış karşılıksız da kalmadı. Açıklamadan hemen sonra aylardır Türkiye aleyhine konuşmalarıyla dikkat çeken PYD lideri Salih Müslim, soluğu Ankara'da aldı.
Ankara'da ne konuşuldu henüz bilinmiyor ama Türkiye'nin ne söyleyeceği belli. Başbakan Davutoğlu o yayında ne söyleneceğinin ipuçlarını da vermişti:
Şöyle diyordu: "Eğer orada bir yanlış varsa bunun temel sorumlusu PYD'dir. Onlar maalesef rejimle işbirliğine girdi. 'Rejim bize dokunmadıkça Araplar ve Türkmenleri ne kadar katlederse katletsin sesimiz çıkmaz' dediler. HDP'den veya BDP'den bu Suriye zulmü sürerken bir tek ses duydunuz mu? 'Türkmenlere niye zulmediyorsunuz?' diye bir ses çıktı mı? 'Araplara niye zulmediyorsunuz?' diye bir ses çıktı mı? Bizim için hepsi insan ve hepsine elimizi uzatacağız."
Türkiye'nin bu yaklaşımı eninde sonunda karşılık bulacaktı. Önce Başbakan Davutoğlu'nun HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'la buluşması, sonra da Salih Müslim'in Türkiye'ye gelmesi bölgede yeni bir sayfanın açılacağına işaret.
Bu gerçeği ABD'nin ani değişiminde de görüyoruz. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in önce, "Türkiye IŞİD'i destekliyor" tezini seslendirip sonra özür dilemesinin başka bir anlamı yok.
Böylece geç de olsa bir kara propagandaya dönüşen "Türkiye IŞİD'i destekliyor" tezi, hem içeride hem de dışarıda çökmüş oldu.
Artık Kobani yalnız değil.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN